Република Сан Марино је на почетку пандемије оклевала, из економских разлога, да уведе карантин, а након што је заражено 1.200 грађана од укупно 33.000 и процентуално скочила на прво место по броју заражених у свету власти су биле присиљене да уведу рестриктивне мере, пише санмарински дневни лист „Ил Фато Котидијано“, а преноси Танјуг.
Још пре пандемије, банкарски систем Сан Марина био је у колапсу, дугови земље су нарасли на 360 милиона евра, а сада да би избегли финансијску пропаст, власти Сан Марина траже помоћ од првог суседа Италије, и „БанкИталије“.
Република Сан Марино била је дугогодишњи порески рај, идеално место за сакривање новца и заметања трагова фирми чије богатство власници нису у могли доказати.
Милиони су нестали, „појеле су их банке“, тврди Ђузепе Марија Морганти, саветник опозиционе Демократске партије.
Од 11 банака, шест је банкротирало, губитке је морала да надокнади држава, а једна банка је национализована.
У последњих пет година, богатство Републике је преполовљено, друштвени производ пред пандемију пао је за 28 одсто, а због заразе и карантина опао је за још 12 процената.
Да би ублажила економску кризу, Република Сан Марино је штампала државне обвезнице у вредности од 500 милиона евра, али ни то није довољно, недостаје новца за исплату пензија и за живот, пише лист.
Чак се размишља и о увођењу пореза на додату вредност, што би био преседан у историји ове минијатурне државе.
„Ил Фато Котидијано“ пише да уколико се Сан Марину не помогне, могао би „пасти“ у руке кинеском или руском капиталу, што би ови онда могли користити за куповину гласова у међународним институцијама као што су УН, ОЕБС...
У Сан Марину живи око 10.000 Италијана који имају двојно држављанство, па је и ово један од мотива што део италијанских политичара апелује „да се помогне, јер ако пропадне Сан Марино биће то трагедија и за Италијане“, тврди члан Демократске партије Марко ди Мајо.
Прочитајте још: