Од 30. јуна Шпанија предводи групу НАТО-а на Средоземном мору. Флота укључује бродове из разних земаља.
Према речима шпанског капетана, тренутно је у Средоземном мору „тешка ситуација“.
„Тако је увек било кроз историју, јер је реч о малом мору где многе земље имају интересе. Тренутно је то глобална сцена где се дипломатска, информациона, војна и економска активност земаља које желе да утичу на регионалну политику у циљу учвршћивања својих позиција у областима, као што су безбедност и одбрана, слободан приступ отвореним водама, експлоатација природних ресурса или приступ изворима енергије, преплићу са активношћу недржавних актера, повезаних са трговином људима и оружјем, тероризмом или приливом избеглица“, рекао је Алдерегија.
На питање медија да ли га забрињава присуство Русије у Сирији и Либији, он је одговорио да је „утицај Москве неоспоран и захтева посебну пажњу како би се схватило како се може развијати ситуација у те две земље, које су и главни извори нестабилности у региону Средоземног мора“.
Притом, командант је истакао да војно присуство Русије у том региону никако не утиче на распоређивање војно-поморских снага НАТО-а.
Како преноси „Еј-Би-Си“, средоземноморска војна група на челу са шпанском фрегатом „Алваро де Басан“ упутила се ка Црном мору због учешћа у маневрима које организује Бугарска.
У маневрима ће учествовати и амерички разарач и три бугарска брода. Након војних вежби посетиће Одесу, која је удаљена 380 километара од базе Ратне морнарице у Севастопољу.
Прочитајте још:
- Америчког адмирала брину руске подморнице у Медитерану
- Русија поручује НАТО-у: Када су наши бродови били у Средоземљу, о вама није било помена
- Црноморска флота „чува“ Средоземно море: Одбијен авијациони напад „непријатеља“