Кон гостујући у Спутњику поручује да је најважније да разумемо да нам је основни противник вирус и да цела планета, укључујући људе различитих политичких опција и различитих схватања живота жели да короне више нема.
Протести израз очаја, вирус се свима попео на главу
„Имали смо прилику да на протестима видимо нагомилан бес, очај и негативну енергију која је првенствено усмерена ка вирусу а онда се испољава у односу на све оно што се негативно доживљава у ситуацији где нам се вирус свима попео на главу“, каже члан Кризног штаба.
У Београду се, наглашава он, боримо да опстане здравствени систем, ситуација се убрзано погоршава, а искуство показује да се најбрже долази до резултата са најрестриктивнијим мерама, био то полицијски час или карантин.
„Надам се да све већи број људи схвата да обавезно ношење маски треба да буде адекватна замена за то затварање. То значи да се свуда избегава контакт, чак и на отвореном простору ако је ближи од једног метра треба да буде с маском, а у затвореном без обзира на удаљеност мора да постоји маска. Зато што је онда могућност ширења вируса сведена на један посто“, објашњава доктор.
Као могуће мере Кон предлаже поред ригорозније забране окупљања с ограничењем на пет особа, даље скраћење радног времена, посебно ресторана и клубова јер, како истиче, на местима где се игра, пева и наглас скандира вирус се преноси и на већу даљину па је већа и могућност да дође до заражавања.
Потребна заједничка реч епидемиолога
На питање како коментарише позиве на смену лекара у Кризном штабу због тога што често износе различите оцене које збуњују јавност, Кон каже да је покретао иницијативу да се епидемиолози издвоје као део Кризног штаба, како се то не би дешавало.
„Потребна нам је врло јака заједничка реч епидемиолога из простог разлога што се она прилично разликује од неких других. У тимском раду могуће је да се заједнички доносе одлуке а да свако интерпретира одлуке на различит начин па је то збуњивало људе. То по мени није добро, што не значи да ће бити усвојено то што ја говорим“, констатује наш саговорник.
Рашчистити до краја податке о броју умрлих
Др Кон се осврнуо и на тврдње да има много више умрлих него што се званично наводи, а на питање да ли је било прикривања података одговара:
„То је питање од милион долара. То и јесте и није најважније питање, зависи како се гледа. Први пут смо имали да се епидемија оваквог типа прати заједно са ИТ сектором који је направио посебну апликацију која се попуњавала на месту дешавања, и у болницама и у лабораторијама. Ми по нашем закону имамо врло јасне обрасце како се врши пријава смрти од заразне болести. Сад први пут имамо алатку која је направљена зато да би била брза и да би могла да даје те податке. Нико од нас није сумњао у такву информатичку основу“, образлаже Кон.
Како истиче, поводом изнетих сумњи на више места покушао је да добије објашњења и свуда му је речено да апсолутно не постоји могућност да се непосредно и за тако кратко време добију потпуно поуздани подаци о смртности.
Он напомиње да свака пријава смрти од заразне болести мора да буде потврђена, а да се у овом тренутку располаже подацима за март и април, док ће за текући период подаци стићи у септембру и да у том светлу „свакако постоји нешто што треба до краја рашчистити“.
Никада за нас лекаре није било овакве активности и оволико посла који се сада на крају ставља на неки стуб срама. То нећу да прихватим због струке, али ни тврдње да је то у овом тренутку апсолутно најважнија ствар, наглашава наш саговорник.
Од јуна наступио диктат економије
Кон не прихвата ни наводе да се Кризни штаб у својим одлукама није увек руководио искључиво струком, али додаје:
„У почетку се све што је струка говорила реализовало истог момента. Од шестог месеца наступа оно што ја зовем диктат економије, можемо га назвати и диктат политике, власти“.
Епидемиолог на крају износи очекивање да ће за две-три недеље доћи до пада броја оболелих и поручује да се не треба опуштати.
„Уколико се у наредних четири-пет дана смањи притисак и почну да делују уведене мере неће бити ни пооштравања и увођења полицијског часа. Уколико се то не догоди онда немамо другог излаза јер немамо више где да ширимо капацитет него да идемо на забрану контакта, на који год начин се то изведе“, закључује Кон.
Прочитајте још:
- Још један тежак дан: Четворо преминуло у Новом Пазару, троје у Нишу и један у Врању
- Ванредна ситуација проглашена у још три општине у Србији
- Отказан сабор трубача у Гучи после 60 година