„Русија намерава да изврши утицај на политичко и јавно мнење у Немачкој у корист руске политике... Посебан значај имају медији који се налазе у Немачкој, а које контролише руска држава. Централну улогу играју РТ Дојч и Новинска агенција Спутњик“, истиче се у извештају.
У документу се наглашава да се са руске стране „пропагандом и мерама за вршење утицаја, између осталог и дезинформацијама различитих адресата“ у Немачкој не баве обавезно специјалне службе. Ради се, између осталог, о „појединцима који имају на уму проруске ставове наводно невладиних организација, као и државним структурама Русије“. Ови агенти утицаја „раде на друштвеним мрежама и форумима, имају сопствене сајтове или се представљају као наводно невладини стручни центри“, наводи се у извештају.
У документу се наводи да се „у поређењу са прошлим годинама“ ова активност у Немачкој смањила 2019. године, да се утицај врши у „мање агресивном виду него што је то било раније“.
„Које групе и како се помињу у извештају – то је професионална одлука агенције за заштиту устава. Не треба је свести на неку политичку директиву“, рекао је немачки министар унутрашњих послова Хорст Зехофер, коментаришући укључивање РТ Дојч и Спутњика у извештај.
Оба ова медија трећи пут се помињу у годишњим извештајима о заштити устава. Немачки министар Зехофер изјавио је да се Министарство ослања на сопствене информације и изводи самосталне закључке, и нагласио да безрезервно подржава извештај агенције.
Спутњик и РТ више пута су на Западу оптуживани за наводне „лажне вести“, међутим, никада нису пружени никакви докази. Руски званичници такве изјаве називали су неоснованим.
Прочитајте још: