Ђукановић у интервјуу за Побједу оцењује да односи Црне Горе и Србије нису добри, али да званична Подгорица ничим томе не доприноси.
„Свакако, нису добри“, каже Ђукановић, „али Црна Гора ничим томе не доприноси. Осим што истрајава на одбрани својих националних и државних интереса. Још од времена Милошевића, званични Београд није више био умешан у унутрашња питања Црне Горе него што је данас. Без обзира што се са врха чују другачије тврдње. Кључни српски министри готово свакодневно, а често и непримереним језиком, коментаришу процесе код нас, с намером да на њих директно утичу, доказујући ваљда тако колико је Србија јака. А то у ствари сведочи о нечем другом“, сматра он.
Ђукановић у том контексту каже да је предизборни амбијент у држави данас битно другачији, значајно неповољнији у односу на 2016. годину, јер СПЦ тада није прешла политичку црту, нити је званична Србија тада била отворено умешана у унутрашње ствари Црне Горе.
„Ретка су друштва данас у свету где верске организације и њихови лидери имају тако видљиву политичку улогу. Можда би се то на неки начин могло поредити са Ираном. Предизборни амбијент је данас битно другачији, то јест значајно неповољнији у односу на 2016. Црква није тада била прешла политичку црту, без обзира на то што се знало ко су њени фаворити, и у чијем интересу ради. Није ни званична Србија тада била тако отворено умешана у унутрашње ствари Црне Горе. Москва је сада тиша, али вероватно нема ни потребе да буде гласнија код толике галаме њених српских експонената, и у Србији и овде“, тврди Ђукановић.
На констатацију да је много критика упућено поводом његове идеје о стварању Православне цркве у Црној Гори и да су неки у томе препознали и тајни договор са митрополитом Амфилохијем којим се елиминише Црногорска православна црква, Ђукановић каже да су те критике произвољне, као и да не оснива политичка партија цркву.
„Ко је икада рекао да партија оснива цркву? То је измишљотина протагониста идеологије великосрпског монопола у Црној Гори. Не ради се уопште о идеји оснивања него о канонској обнови наше аутокефалне цркве, утемељене 1485. И насилно укинуте након 1918. Осим тога, идеја о обнови аутокефалије није уопште нова, нити је моја - она је присутна деценијама. ДПС-у се импутира да се бави црквеним питањима. А шта раде друге партије које подржавају СПЦ? Погледајте њихове страначке програме, или праксу њиховог деловања. Нашом партијом се отворено бави и СПЦ Амфилохијевим позивом, који све чешће понавља, да се на изборима гласа за наше политичке конкуренте.
„Ми се залажемо да се током дугорочног процеса Православна црква у Црној Гори прилагоди традицији и канонском поретку. Црква треба да литургијски уједињује Црну Гору, и Црногорце и Србе, и све православне, а не да дели и завађа народ по нецрквеним и етнофилетистичким критеријумима нације или политиканства, како то ради Српска православна црква“, закључује Ђукановић.
Прочитајте још: