У јединој преосталој Теслиној лабораторији, Ворденклиф, поводом 164. године од рођења једног од највећих умова света, одржана је, шест недеља пред почетак званичног приказивања, онлајн премијера филма о „Тесли“.
Директор Теслине лабораторије Марк Алеси разговарао је са Алмереидом, Хоком и Меклахланом, који су тумачили улоге два „ватрена супарника“, Теслу и Томаса Алву Едисона, и прво питање било је шта би данас питали Теслу када би имали прилику, преноси Танјуг.
Хок је рекао да би питање за Теслу било о пандемији, шта можемо да научимо у овом моменту: „Нови вирус га не би изненадио, он је познати гермофоб и зато бих га питао како можемо да променимо себе у ово време“, рекао је Хок и додао да би га питао и о науци, религији, уметности и значењу живота.
Меклахлан је додао да би га ипак прво питао како је задовољан глумом Хока, а потом је додао да би акценат ставио на однос са Едисоном, јер би било много занимљиво из Теслиног угла чути како је све то изгледало.
Од протагониста се могао чути и неки други приступ том ривалском односу, који можда и није био тако жесток, да је Едисон Тесли нудио помоћ када му је лабораторија уништена.
Једно од питања односило се на чињеницу да у филму нема Марка Твена, Теслиног важног пријатеља, чије је књиге читао у Смиљану, у Хрватској, у некадашњој Аустроугарској, из кога је отишао са 17 година, а на то је Алмереида рекао да је ту улогу наменио Сему Шепарду, који је умро и да зато није могао да замисли да га игра било ко други.
Алмереида је навео да га је са 16 година заинтересовала књига о Тесли из 1944, објављена годину дана након смрти великог проналазача, да је била узбудљива, пуна драме.
„Замишљао сам док сам читао све те сцене, човека који ствара светло и нове технологије“, рекао је Алмереида и подсетио да је сценарио написао пре скоро четири деценије.
„Свет се од тада променио много, променило се много и у мени, остало је пет недирнутих оригиналних сцена из тог сценарија“, рекао је редитељ и додао да би волео да има више филмова о Тесли, и то са великим буџетом, који би осветлили 50 година Теслиног живота у УСА.
„Ми смо због буџета прекинули причу (о животу Тесле) 1901, и наставили је 1943. (години његове смрти)“, рекао је Алмереида и додао да му је Хок неизмерно помагао око сценарија.
Навео је да је тада имао на уму да САД нису прихватиле и пригрлиле Теслине идеје на прави начин, и да је на неки начин због тога био напуштен и заборављен.
„Тесла је био непобитно бриљантан, без обзира на неке митолошке приче и стрипове, истина о Тесли одузима дах“, рекао је редитељ.
Хок је рекао да је уживао док је читао Теслина писма, есеје, све што је могао да нађе о њему, али да то није документарна већ Алмереидина прича о Тесли коју је он желео да исприча још и пре него што су сва тројица, Алмереида, Хок и Меклахлан, заједно радили на Шекспировом „Хамлету“.
„Ако си озбиљна особа, занима те наука, филозофија и уметност, чућете име Тесла у сваком тренутку. Када сам радио на грађевини да бих уштедео новац за колеџ, нећу то заборавити, имао сам 20 година, момак који је клесао камен, рекао ми је тада треба да прочиташ текст о Николи Тесли“, рекао је Хок и додао да Тесла, који понекад изгледа као да је заборављен, дотиче свакога ко брине о људима, или се осећа помало изгубљено и игнорисано.
Филм, представљен на Санденс фестивалу, почеће да се приказује онлајн и у Драјв-ин биоскопима 21. августа.
Прочитајте још:
- Хит на друштвеним мрежама: Америчка маркица с натписом — Никола Тесла америчко-српски геније
- ЕУ учи децу да је Никола Тесла Хрват
- Зашто су Николу Теслу фасцинирале пирамиде /видео/
- На данашњи дан Никола Тесла је одржао говор у Београду: „Вазда остајем само Србин и ништа више“