Процват Коломенског започео је захваљујући великом московском кнезу Василију Трећем, оцу будућег руског цара Ивана Грозног. Он је на узвишењу изнад реке Москве подигао Цркву Вазнесења Господњег, прву камену цркву у Русији са куполом у облику шатора, ремек-дело светске архитектуре. Црква је – као и московски Кремљ, Црвени трг и Новодевичји манастир – на списку културног наслеђа Унеска.
Легенда каже да је храм изграђен у част рођења дугоочекиваног наследника, Ивана Четвртог.
Овај храм није важио само за архитектонско чудо, овде су се и права чуда дешавала. Другог марта 1917. године, на дан када је абдицирао последњи руски цар Николај Други Романов, једној житељки села Коломенско јавила се у сну Мајка Божија и рекла да се у подруму Цркве Вазнесења Господњег крије њена чудотворна икона – Икона Богородице Державне. То је схваћено као божији знак – „цар је отишао, али Мајка Божија и даље чува и штити руску земљу и државу“.
Коломенско је било и омиљена летња резиденција цара Алексеја Михаиловича, другог владара из династије Романових, који је овде подигао огромну дрвену палату, коју су његови савременици назвали „осмим чудом света“. Дрвена палата требало је да царевим поданицима и страним гостима покаже величину и снагу његове моћи.
Након што је престоница пресељена у Санкт Петербург, дворац је све мање привлачио пажњу царских породица и временом је почео да пропада. Царица Катарина Велика је решила да га сруши, али претходно су узете мере и направљени цртежи по којима је 2010. године изграђена реплика дворца цара Алексеја Михаиловича из 17. века. „Савремена“ палата, попут првобитне, има 270 соба и више од 7.200 квадратних метара. Величина не чуди, с обзиром да је цар из два брака имао шеснаесторо деце, међу којима је и будући цар Петар Велики.
Није познато тачно место Петровог рођења – неки историчари наводе да је рођен у Теремном дворцу московског Кремља, а други тврде да је рођен у Коломенску.
Ипак, оно што се поуздано зна јесте да је овде Петар Први провео своје детињство и према легенди, учио је да чита и пише у храстовом шумарку, поред кога се данас налази Кућица Петра Првог, једини меморијални музеј у Москви посвећен цару-реформатору.
У парк-музеју Коломенско, површине 390 хектара, може се видети и археолошко налазиште најстаријег насеља на територији данашње Москве, а такође може се уживати и у рекреацији, пловидби по реци Москви, руској, па чак и српској кухињи.
Коломенско се сматра и једним од најмистичнијих места у Москви, а у новој епизоди „Моје Русије“ сазнајте и зашто.
Новинарка Спутњика Oливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.