Телескоп је „уловио“ махање тих крила, односно промену у сенци диска звезде која се налази у маглини Серпенс, а од нас је удаљена око 1.300 светлосних година.
Хабл је још 2018. снимио диск те звезде у којем се обликују планете и баца огромна сенка преко удаљеног подручја у маглини у којем се стварају звезде, пише Европска свемирска агенција.
Астрономи сматрају да „махање крилима“ највероватније настаје када планета повлачи диск и искривљује га.
„Имамо звезду окружену диском. Њен диск није раван попут Сатурнових прстенова. Надуван је и то значи да блокира светлост звезде и ствара сенку“, објаснио је астроном Клаус Понтопидан са „Space Telescope Science Institutea“ у Балтимору.
Он и његове колеге посматрали су ту сенку кроз неколико филтера током 13 месеци, а када су комбиновали старије и новије слике, изгледало је као да се сенка померила, преноси портал „24сата“.
Сенка је толико велика, око 200 пута већа од промера нашег Сунчевог система, а светлости треба неко време да пропутује кроз њу. Око 45 дана треба јој да дође од звезде до најбоље дефинисане ивице сенке.
Астрономи су израчунали да планети која искривљује облик диска треба најмање 180 дана за орбиту око своје звезде и да би се требао налазити на приближно истој удаљености од ње као и Земља од Сунца.
Чини им се да диск има облик трубе, односно да се шири с удаљеношћу, што би објаснило „лепршање“ сенке. Постоји могућност да се не ради о планети, већ о мањој звезди која кружи око „ХБЦ 672“, али Понтопидан и његови сарадници сматрају да је то мало вероватно јер за сада не постоје докази о бинарном пратиоцу.
Прочитајте још: