Халилзад је истакао да је од потписивања споразума прошло 135 дана, што је, према његовим речима, „кључна етапа“. У складу са споразумом, коалиција на челу са САД требало је да у том временском периоду смањи број трупа у Авганистану на 8.600 људи. До потпуног повлачења војске, према документу, треба да дође у року од 14 месеци од дана потписивања споразума.
„Сједињене Америчке Државе су ревносно радиле на испуњењу обавеза прве етапе, које су преузете у оквиру споразума, а које укључују смањење броја оружаних снага и повлачење из пет база. НАТО је сразмерно смањио трупе“, наведено је у саопштењу представника САД на Твитеру.
We have reached Day 135, a key milestone in implementation of the U.S.-Taliban Agreement. The U.S. has worked hard to carry out the 1st phase of its commitments under the Agreement, including to reduce forces & depart five bases. NATO troops have come down in proportional numbers
— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) July 14, 2020
Истовремено, амерички чиновник, који је желео да остане анониман, рекао је авганистанском телевизијском каналу „Толо њуз“ да су базе лоциране у провинцијама Хелменд, Урузган, Пактика и Лагман.
Побољшање на скоро свим „фронтовима“
Халилзад се осврнуо и на питање ослобођења заробљеника, рекавши да се и на том пољу примећује „велики напредак“.
„Покрет ’Талибан‘ и Авганистан успели су да развију логистику за одржавање међуавганистанских преговора. Ниједан Американац није погинуо због насилних акција талибана. Односи у региону су се побољшали. Али је неопходно напредовати и у борби против тероризма“, истакао је специјални представник.
Он је додао да су размере насиља у Авганистану свакако велике.
Мировни споразум између САД и талибана
Сједињене Америчке Државе и талибани потписали су мировни споразум којим је рат у Авганистану окончан после 18 година. Ово је најдужи рат који су САД водиле у својој историји.
Споразумом чијем је потписивању присуствовао и амерички државни секретар Мајк Помпео, предвиђено је да ће САД и НАТО повући све војнике из Авганистана у року од 14 месеци, а почетак међуавганистанског дијалога најављен је за март после договора о размени заробљеника.
Прочитајте још: