Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да су болнички капацитети у Београду на максимуму, односно да је попуњеност у свим ковид болницама у главном граду преко 90 одсто. Саопштено је да је у последња 24 сата у Србији на вирус корона тестирано 8.659 особа, а њих 344 било је позитивно. Преминуло је 13 особа. На респираторима је 170 пацијената, што је највише од почетка епидемије у Србији. Од почетка епидемије тестирано је 507.002 особе.
Преминули су старији пацијенти, који су имали више од 60 година. Хоспитализовано је 300 пацијената заражених вирусом корона.
Последњих месец дана све је већи притисак на приватне лабораторије. Грађани зову и желе код њих да ураде серолошке или пи-си-ар тестове, али приватне лабораторије немају дозволу да их раде. Из Асоцијације приватних здравствених установа и приватних пракси Србије истичу да имају услове, да већ 20 година раде остале пи-си-ар тестове и надају се да ће ускоро и овај.
Један од начина да се епидемија вируса корона сузбије јесте и да се смањи време чекања на резултат теста.
„Асоцијација је припремила извештај за седам приватних лабораторија које имају услове, апарате, простор, кадар и да могу да раде тестове и да ће поднети пријаву и надамо се да ћемо у скорије време почети да радимо“, каже Мирјана Саркић из те Асоцијације, преноси РТС.
Четири лабораторије су у Београду, једна у Новом Саду и две у Нишу. Дневно би, за почетак, према проценама из Асоцијације могло да се анализира 1.000 узорака и да пацијенти резултате добију за 24 сата.
Сремска Митровица у понедељак је увела ванредну ситуацију из превентивних разлога, односно због близине Шапца који је означен као жариште, међутим данас се испоставило да је и овај град на удару вируса корона.
У болници у Сремској Митровици смештено је око 80 оболелих од ковида 19. Као један од разлога пораста броја инфицираних наводи се ноћни живот који се из Шапца, где се локали затварају у 20:00 часова, преселио у Сремску Митровицу, преноси „Блиц“.
Овај вирус је мало чудан, мало отпорнији и жилавији у спољашњој средини, он је свуда око нас иако га не видимо и може да преживи и дуже од 24 часа, каже Радмило Петровић, епидемиолог и вакцинолог, који је више од тридесет година радио у Институту за имунологију и вирусологију „Торлак“ и био један од лекара који су се својевремено изборили са појавом вируса великих богиња.
Додао је да вирус после нашег кијања, певања, гласног говора или хркања лебди у ваздуху. Капљице се током времена сасушују, губе своју величину за три до пет пута што им омогућава да још више лебде у ваздуху и постају капљична језгра.
Навео је да њих промаја, лагана циркулација ваздуха разноси по читавој просторији, а можда чак и неки метар даље ако су отворена врата или прозор.
„Кад се капљице сасуше после тога падају на равне површине, на под сто, столице и ту остају дуже. Овај вирус преживљава вероватно дуже од 24 сата. Нашом активношћу, кретањем и дотицањем предмета подижемо ту инфективну прашину и стварамо секундарни аеросол где стварамо такву средину да свако ко уђе у ту просторију где је био заражени, удахом може да се зарази“, рекао је Петровић.
У Општој болници у Смедереву тренутно је слободно око пет болничких лежајева од укупно 160, а највећи број пацијената оболелих од корона вируса у тој здравственој установи је из Београда, саопштио је директор болнице Ненад Ђорђевић.
Он је за Танјуг рекао да је четири петине пацијената из Београда, једна петина из Смедерева, а да су примали и оболеле из Лознице.
Изградња објекта за смештај и лечење лица оболелих од вируса корона у војном комплексу „Земун економија“ на Батајничком друму биће завршена у најкраћем могућем року, казао је министар одбране Александар Вулин. Војнограђевинска установа Београд ради рашчишћавање терена.
Некадашњи градоначелник Ужица и директор Електродистрибуције у том граду, Саша Милошевић, преминуо је ноћас услед компликација изазваних вирусом корона.
Преминуо је у ужичкој болници у 47. години, преносе медији.
Од почетка епидемије у Србији је тестирано више од пола милиона људи - 507.002 особе.
У Новом Пазару преминула су три пацијента од последица вируса корона, а седам пацијената је на респираторима.
Како је саопштено у последња 24 сата у том граду мањи број пацијената се јавио у ковид амбуланте, а мање је и оних који су хоспитализовани. У болницу је смештено 290 пацијената.
У Клиничком центру Ниш две особе су преминуле од последица короне. На респираторе је прикључено 11 пацијената.
На болничком лечењу је четворо деце, која су у стабилном стању.
Не разматра се могућност увођење полицијског часа и било којих других мера ограничења слободе кретања у борби са вирусом корона, каже епидемиолог и члан Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић.
Она је навела да у овом моменту такве мере нису потребне, да су оне имале смисла на почетку епидемије да се заштити најстарија популација и да се припреми здравствени систем - набаве респиратори, тестови, изграде привремене болнице, преноси Танјуг.
Истиче да ћемо се још дуго борити са вирусом корона, да је лична одговорност веома важна и да сви треба да се понашамо као да смо заражени.
Попуњеност ковид болница у Београду преко 90 одсто
Министар здравља Златибор Лончар рекао је данас да, и поред тога што је један број здравствених радника заражен, има их довољно и ниједна ковид болница није остала без медицинског кадра.
Ако радите са ковид пацијентима и поред коришћења свих мера заштите не може се избећи да и здравствени радници буду заражени, рекао је Лончар после седнице Кризног штаба и истакао да се о њима свакако води рачуна.
„У овом тренутку могу рећи да немамо проблем, и наставићемо даље да штитимо здравствене раднике. Они су приоритет, јер без њих не би могли водити ову битку", казао је он.
У последња 24 сата у Београду је на болничко лечење упућен 121 пацијент оболео од ковид 19, подаци су Министарства здравља.
Ковид болнице у Београду нису могле да приме све пацијенте, те је деветоро пацијенат збринуто у Пожаревцу (седам) и Смедереву (два).
На Инфективну клинику примљено је 11 пацијената, ВМЦ Карабурма четири, Драгиша Мишовић 12, Ортопедија Бањица седам, КБЦ Бежанијска коса 13, КБЦ Земун 19 и КБЦ Звездара 24.
Затим, у привремену биолницу Арена примљено је 16 пацијената и у Специјалну болницу у Младеновцу шест пацијената.
Само у тријажној амбуланти Клинике за инфективне болести прегледана су 254 пацијента.
У ковид амбулантама београдских домова здравља за 24 сата прегледано је 3.373 пацијента, и то јуче током дана 3.225 пацијената и 148 пацијената у две дежурне ковид амбуланте током ноћи.
Директор Дома здравља Палилула Александар Стојановић рекао је yа Тањуг да су претходних дана прегледали и тестирали огроман број људи, да је рекордан број био у суботу, када је у две ковид амбуланте прегледано 320 пацијената.
У четири ковид болнице у Врању, које имају капацитет 215 постеља, тренутно је хоспитализовано 197 пацијената, а како каже директорка Здравственог центра Љиљана Антић, само током јучерашњег дана било је 20 пријема.
Већина оболелих је са упалом плућа, каже др Антић, а преноси РТВ Врање.
У Пиротском округу регистрован је већи број оболелих последњих недељу дана.
Завод за јавно здравље је упозорио да се број новооболелих повећава из сата у сат. Дневно се у ковид амбулантама обави око 70 прегледа.
Ситуација у Новом Пазару је мирнија, за РТС каже Мирсад Ђерлек, координатор Регионалног ковид центра у Новом Пазару.
"Гледајући статистичке податке, можемо да кажемо да је било доста мирно у односу на оно пре седам дана. Ситуације је још озбиљна, увек морамо да будемо обазриви и спремни. Гледамо да сваког дана систем функционисања болнице доведемо до перфекције", напомиње Ђерлек.
У ковид болници у Шапцу смештено је 178 пацијената са средње тешком и тешком клиничком сликом. Од тог је троје на респиратору.
За последњих месец и по дана број новооболелих у Шапцу је 12 пута већи, преко 800 пацијената је заражено коронавирусом, а више од 1.000 људи је у самоизолацији.
У ковид систем данас улази и интерна клиника у Крагујевцу. Директор Клиничког центра Предраг Саздановић рекао је РТС да је неопходно учинити додатне напоре да се прошире капацитети с обзиром на повећан број заражених пацијената у Крагујевцу, Шумадији и околини.
Директор Дома здравља Александар Пајовић каже за РТС да се тестирање брзим тестовима ради у ковид амбуланти у Љубићу. Резултати тог серолошког теста стижу за пола сата.
За Пи-Си-Ар тестирање постоји листа чекања, пошто дневно пристиже око 80 захтева за цео Моравички округ, каже Пајовић.
Према његовим речима, Пи-Си-Ар тестови се требују од РФЗО, а дневно се добије 20-30 тестова.