Он је на тај начин одговорио на питање новинара да је руског председника задовољио одговор турског колеге Реџепа Тајипа Ердогана, током недавног телефонског разговора, а након одлуке турских власти да Аја Софију поново претворе у џамију.
Песков је додао да међу православцима у Русији црква у Истанбулу има посебно, сакрално значење и у томе треба тражити разлоге за емотивну реакцију на дешавања, укључујући и реакцију патријарха.
„Ми смо званично говорили: то је унутрашње питање Турске, и ми не можемо да се мешамо и нећемо. За нас је важно да Аја Софија остане део културног наслеђа Унеско у том виду како је сада, и да се омогући приступ свима који стигну у Турску, било да су то туристи или други. Ми смо од турских колега и председника Ердогана чули да ће бити очуван статус Аја Софије као споменика Унеско и да ће бити отворена за све и због тога смо задовољни“, навео је Песков.
Турски председник је 10. јула потписао Указ којим се Аја Софија поново претвара у џамију.
Аја Софија је споменик светске културне баштине и многе земље света су апеловале на Турску да учини то што је наумила јер ће тиме довести до раскола између хришћанског света и Турске.
Изграђена у шестом веку за време цара Јустинијана. Представљала је симбол православља, али и моћи Византије све до пада Цариграда 29. маја 1453. године када је турски султан Мехмед Други Освајач ушавши у град обавио молитву у овог богомољи. Тиме је симболично постала џамија, а Цариград престоница Османске империје.
Прочитајте још: