„Постоје шансе да се Споразум врати у нормалу. Русија намерава да уложи све напоре за то и подстакне партнере на садржајни заједнички рад, како би пронашли начине за деескалацију и заштиту програма од америчких напада“, наведено је у саопштењу Министарства.
Руски спољнополитички ресор је додао да споразум „ни сада нема алтернативу“.
Министарство је саопштило да је план непријатеља Споразума усмерен само на уништење, као и да су зарад сопствених амбиција они спремни да ескалирају војно-политичке тензије на Блиском истоку и да изазивају кризу у Савету безбедности Уједињених нација, како би покушали да реше своје предизборне задатке.
Раније је портпарол Организације за атомску енергију Ирана Бехруз Камалванди критиковао „евротројку“ (Немачку, Француску и Велику Британију) да још увек није предузела ефикасне кораке за очување нуклеарног споразума.
Ирански нуклеарни програм
Заједнички свеобухватни акциони план је споразум који су Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили 14. јула 2015. године.
То је историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.
Споразумом је предвиђено да ембарго на оружје за Иран буде укинут у року од пет година, а да испоруке оружја тој земљи буду могуће само уз дозволу Савета безбедности УН.
Првобитни споразум је нарушен у мају 2018. године, када су САД објавиле да једнострано иступају из њега и обновиле жестоке санкције против Ирана. Остале потписнице (Русија, Кина, Немачка, Француска и Велика Британија) сложиле су се да поштују услове о укидању ембарга на оружје.
Прочитајте још: