00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Сукоб у Украјини напада западним ракетама на Русију попримио глобални карак
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Протести уздрмали чланицу ЕУ: Шта траже демонстранти

© REUTERS / STOYAN NENOVДемонстранти на протестима у Бугарској
Демонстранти на протестима у Бугарској - Sputnik Србија
Пратите нас
У Бугарској су прошле седмице почели антивладини протести. Бивши заменик министра унутрашњих послова Бугарске, експерт за националну безбедност Николај Радулов за Спутњик каже да су захтеви народа једноставни – траже да се мафија склони са власти и не желе преговоре.

Шта се заправо догађа у Бугарској?

– Десет година земљом управља човек који је, без сумње, повезан са организованим криминалом. У базама обавештајних служби и даље се чувају докази о сарадњи (премијера Бугарске Бојка) Борисова са познатим шефовима подземља. За време његовог мандата људи су невероватно осиромашили, средња класа је готово нестала, а богати људи су првенствено људи блиски влади. Сви који нису део тог круга постају предмет хапшења и изнуде. Цео руководећи састав државног апарата замењен је присталицама Борисова. Земља је међу најсиромашнијим и најкорумпиранијим у ЕУ, а Борисов и влада, који су потпуно овладали медијима, константно покушавају да убеде људе да живе боље и да су срећнији.

Избијају скандали повезани са невероватним богаћењем представника власти, у јавности се повремено појављују снимци одвратних разговора, који сведоче о корупцији и злоупотреби власти, а влада се претвара да је све то лаж и не обраћа пажњу. Чињенице говоре о невероватној корупцији иза које стоји владајућа већина, али уместо да се тиме бави, тужилаштво на челу са главним тужиоцем Иваном Гешевом спроводи звучне рекламне кампање и покушава да дискредитује противнике Борисова. Људи све то виде и када се тужилаштво веома театрално умешало у председничку администрацију, кап је прелила чашу и људи су изашли на улице. Захтеви народа су једноставни: „Мафијо, склони се са власти!“. Људи не желе преговоре и уступке, и добро су упознати са триковима којима се власти служе приликом таквих протеста.

Протестима је претходила свађа председника и премијера. Постали смо сведоци нестварних слика: фотографије Борка Борисова који спава и великих свота новца у његовој фиоци, његовим тврдњама да су га шпијунирали помоћу дрона. Шта је разлог сукоба премијера и председника?

Већ дуги низ година у јавности се појављују поуздане информације о непоштеним методама којима се Борисов служи у управљању земљом. Појава председника Радева – генерала који ужива поштовање великог дела становништва Бугарске од како је дошао на место председника земље, неизмерно га раздражује.

То приморава Борисова да повери медијима, које су преузели његови сарадници, да иступају против председника.

Да ли је могућа оставка владе?

– Оставка и нови избори су једина могућност. Људи у Бугарској су спремни да протестују док то не постигну. Није важно које странке и који партијски лидери траже оставку владе. То захтева народ Бугарске. Штавише, људи желе гаранције да се те особе више никада неће примаћи власти. То су спонтани протести, немају везе са политичким снагама у земљи. Демонстранти веома оштро реагују на покушаје појединих политичара да се прикључе њиховом протесту. То су већином млади људи који желе да живе у својој земљи достојанствено и да не буду присиљени да зарађују за хлеб у иностранству.

Атлантски савет Бугарске је у последње време веома активан. Тврди да иза антивладиних протеста стоји Кремљ, да Москва жели да претвори Бугарску у „други Крим“ и да изведе земљу из НАТО- и ЕУ. Како коментаришете те изјаве?

– Атлантски савет Бугарске је организација која не занима младе људе који протестују. Они су далеко од идеја о геополитичкој конфронтацији. Људи који руководе том организацијом сматрају да ће у овој кризи доћи до прерасподеле власти. Према њиховој замисли, главну реч у томе ко ће бити у следећој влади имаће САД и ЕУ, тако да журе да искажу своју приврженост и преданост како би добили високе функције у земљи. Мислим да је већина људи у земљи равнодушна на такве изјаве или им се чине толико глупим да их и не коментаришу.

Када је реч о „руској претњи“, недавно је први војни представник Бугарске у НАТО-у Саби Сабев изјавио да Бугарска, за разлику од Пољске, занемарује чињеницу да се у Црном мору примећује неједнак однос снага у корист Русије. Да ли и Ви страхујете због тога?

– Мислим да нико у Бугарској не страхује због тога, то је једноставно још један начин да покажу своју оданост САД и НАТО-у. Појединци су у Бугарској, захваљујући таквим изјавама и ставовима, заиста успели да изграде каријеру. То је веома примамљиво за људе који нису посебно талентовани. У ствари, значајан део политичара у земљи чека став Европе о тим питањима како би „ускладили“ своје мишљење са мишљењем Европе.

Протести у Бугарској

У Бугарској су прошле седмице почели антивладини протести, а повод су били претреси администрације председника Румена Радева и хапшење двојице његових саветника. Након тога је уследио инцидент са Ахмедом Доганом, оснивачем и почасним председником Покрета за права и слободу, странке која заступа интересе турске мањине у Бугарској. Почетком јуна бивши министар правде Христо Иванов покушао је да уђе на територију црноморске плаже у парку „Росенец“ који се налази недалеко од града Бургаса, али су га у томе спречили припадници Националне службе обезбеђења, иако је парк јавна површина. Како је касније саопштено, на територији парка налази се некретнина бившег председника протурске странке „Покрет за права и слободу“ Ахмеда Догана, коју је обезбеђење чувало. Догађај је изазвао негодовање код народа, а поред парка су неколико дана одржаване демонстрације. Касније су председник Румен Радев и премијер Бојко Борисов тражили да се укине обезбеђење Догану.

Касније је Борисов затражио оставке тројице кључних министара који су наводно повезани са Доганом.

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала