Лончар је рекао како је став СЗО да не смеју да се раде обдукције код ковид позитивних.
„Код нас, да су се радиле, те обдукције би се радиле на судској медицини или на патологији. Имам саопштење декана Медицинског факултета Небојше Лалића, који гарантује да обдукције нису рађене на Институту, а имам и директора судске медицине који такође тврди да није рађено. Према томе, то су званичне информације. По оним информацијама које ја имам, ја не знам да ли су једна, две, евентуално три земље у целом свету урадиле или рекле да су урадиле неку обдукцију, са неком опремом за подводно роњење или нечим сличним. Према томе, у Србији то није рађено“, рекао је Лончар.
На питање да ли се зна тачно колико је људи у Србији умрло од вируса корона, као тачан узрок смрти, Лончар је казао да се стално поставља питање и то не само код нас, да ли је неко умро од короне или не.
„Да би се утврдило од које је болести неко умро, једино може обдукцијом. СЗО је рекла да не може да се ради обдукција. Ако неко тврди да може без обдукције да каже од чега је неко умро, он би сутра добио Нобелову награду“, казао је он.
Обдукција је једини начин да се утврди тачан узрок смрти, а све остало је, према његовим речима на нивоу нагађања.
Подсетимо, др Миљко Ристић, кардиохирург, недавно је рекао како је урађено 17 обдукција преминулих од короне.
Он је тврдио да је извештај о томе нашао на интернету, те да су налази како вирус корона уништава ткива до непрепознатљивости. Он је тврдио да се ради о обдукцијама оболелих који нису имали пратеће болести.