Уз помоћ суперкомпјутера Козма, истраживачи предвођени тимом са Универзитета у Дирхаму, покушали су да процене последице космичког удара који се десио док су се планете још формирале.
Судари велике брзине нанели су много штете уништавајући атмосферу једним налетом и одбацујући велике комаде из планетарног плашта у том процесу.
Тим је извео преко 100 детаљних симулација ових огромних удараца, мењајући брзину и угао удара, сваки пут са неким заиста задивљујућим и застрашујућим резултатима.
Симулације показују како би планете налик Земљи могле да поврате и еволуирају атмосферу након трауматичних судара с другим објектима велике брзине у свемиру, при чему би удари проузроковали далеко мање атмосферске штете, па чак и произвели сателите попут нашег Месеца у том процесу.
Месец је пре 4.425 милијарди година настао као резултат једног од ових судара са протопланетом величине Марса, названом Теја. Према истраживачима, имали смо изузетно срећу и изгубили смо само између 10 и 50 процената наше атмосфере током овог драматичног сусрета.
Прочитајте и: