„Захваљујући 1.788 донатора који су дали крв када су оздравили, од априла ове године у главном граду је сакупљено више од једне тоне крвне плазме са антителима на вирус корона. Поред тога, 215 грађана је то поново учинило. Захваљујемо свима који су се одазвали. Помажете многим пацијентима да победе болест. Трансфузије у нашим болницама су биле намењене за преко 760 пацијената, од којих је скоро 500 успешно превазишло болест и отпуштено је са болничког лечења“, рекла је Ракова.
Она је истакла је да су прелиминарни резултати истраживања показали да је након трансфузије дониране плазме шанса да особа буде прикључена на респиратор смањена за 63 одсто код пацијената са клиничком сликом средње тешке болести, а вероватноћа опоравка тешких болесника који примају плазму повећана је за 19 одсто.
„Данас засигурно знамо да је метод ефикасан. Одобрили су је не само Московски клинички комитет, већ Министарство здравља Русије. Доза коју добијамо од једног донатора плазме може да помогне одједном неколицини пацијената. Метод ће се примењивати до појаве вакцине, што може потрајати месецима – због тога је важно да имамо довољне залихе крвне плазме донатора. Поред тога, плазма се може користити за стварање препарата имуноглобулина, тако да имамо нови задатак и само донатори нам могу помоћи да га решимо“, рекао је главни специјалиста-трансфузиолог Московског одељења за здравство Андреј Буланов.
Он је подсетио да донатор може бити особа узраста од 18 до 55 година, која је прележала коронавирусну инфекцију и која нема хроничне болести. Такође би требало да има негативне тестове на ХИВ, хепатитис Бе и Це.
Градоначелник Москве Сергеј Собјанин наменио је донаторима плазме са антителима исплате у износу од пет хиљада рубаља (око 61 евро) за 600 милилитара крвне плазме.
Прочитајте још: