Шереметјев и Жемчугова
Пребогати гроф Шереметјев се заљубио у глумицу која није била слободна. Ове односе је окружење осуђивало, зато је Шереметјев урадио све да повиси статус Прасковије у друштву.
Гроф је прво дао слободу Жемчуговој (она је припадала његовим кметовима). Успео је да добије документ по којем је она постала пољска племкиња. Прасковија је постала Параскева Коваљевска. На крају је син Дмитрије, кога му је она родила, постао дворјанин.
Шереметев и Жемчугова. Великие истории любви.
— Новоиерусалимское подворье (@NovIerusalimKzn) February 26, 2020
Графский род Шереметевых — один из самых знатных и богатых в России XVIII века. Шереметевы были известны как государственные деятели, строители храмов, богатые меценаты,…https://t.co/wfDmooxvdB pic.twitter.com/QXzR3FJUPM
То је била права љубав. када је Прасковија умрла, фроф је дуго патио. Посветио се добротворном делатношћу: подизао је болнице и помагао сиротињу.
Григориј Потемкин и Софија Потоцка
Кнез се до ушију заљубио. Потоцка је имала неколико имања на Криму, дворац код Симфиропоља и кућу у Петрограду.
Међутим, то Потемкина није посебно импресионирало. Он сам је био један од најбогатијих људи Руске империје, дугогодишњи љубимац саме Катарине Велике.
Femme fatale София Потоцкая: как украинская Анжелика получила в подарок Софиевский парк https://t.co/52NPgECGKM
— Alexander Bunakov (@vsenoshnik621) May 19, 2019
Интересантно јe да је Потоцка била удата. Кнез је њеном мужу дао генералски чин, подигао му друштвени статус до грофовске титуле и доделио му висока примања.
Демидов и Матилда Бонапарта
Демидов није био представник племства. Међутим, до сусрета са Матилдом он није ни марио за тутуле. Анатолиј Демидов је био потомак две познате породице индустријалаца: Демидових и Строганових.
Међутим, овај трговац је имао ту несрећу да се заљуби у Матилду Бонапарту – рођаку Наполеона. Он је одмах имао два проблема: сам није имао племићку титулу, а друго, она је била сиромашна.
Love Story: Анатолий Демидов и Матильда Бонапартhttps://t.co/ZA5xJcHBTY
— Бренды Тулы (@tula_brend) October 6, 2019
Демидовы оставили яркий след в истории - как в отечественной, так и в мировой. Со временем представители династии с тульскими корнями стали отличаться не только на промышленном поприще,... #Тула #БрендыТулы pic.twitter.com/qFlCKRoJ0E
Демидов је успео да се избори са свим потешкоћама: купио је књажество Сан Донато – недалеко од Фиренце. То му је омогућило да уђе у ред племства. Питање сиромаштва невесте, Демидов је решио овако: купио је од Матилдиног оца накит у вредности од милион франака, док он није вредео ни 240.000 франака.
Сергеј и Матилда
Љубимица самог цара Николаја II, балерина Матилда Кшесинска, нашла је своју срећу у породици Романов, тј. у великом кнезу Сергеју Михајловичу.
#РИАрхив
— РИА Новости (@rianru) August 31, 2018
31 августа 1872 года родилась балерина Матильда Кшесинская pic.twitter.com/hBCiwdY778
Кшесинској је кнез Романов купио дворац поред Петербурга. И то не било какав, већ са аутономном струјом и фармом крава.
Константин и Жанета
Царевић Константин Романов (син Николаја I) је морао да поднесе највећу жртву због љубави. Он је могао да постане цар, али је изабрао краткотрајну срећу са грофицом Гружинском (само 11 година су били у браку). Синод РПЦ је одобрио Константину да се разведе са првом супругом Аном Фјодоровном, која сама није имала ништа против развода.
Ако се сетимо других историја, треба рећи да племићи нису жалили новац за своје драгане. Неки су чак радили и незаконите ствари ради њих: крали, учествовали у атентатима итд. Племићка љубав није увек била чиста и светла.