Видео који су на Твитеру објавили званичници округа Пима, показује угљенисани поток који се формирао након пожара 15. јула у тој области. Према америчком геолошком друштву, пожари могу променити начин на који се кишница слива на копно. У нормалним околностима, већина прљавштине може да апсорбује много воде, што спречава да се бујне поплаве дешавају сваки пут када пада киша. Али након пожара, земља више не апсорбује толико воде. Чак и мања киша може да покрене поплаве испуњене отпадом.
„Брзи веома разорни токови изгорелог материјала подстакнути интензивним кишама су једна од најопаснијих ствари након пожара“, тврдње су америчког Научног центра за воде у Калифорнији. „Потребно је много мање кише да се покрену токови отпада из изгорелих басена него из других подручја. У Јужној Калифорнији, само 7 милиметара кише у 30 минута покренуло је токове отпада“, навели су из Друштва.
Према локалној информативној станици КГУН 9, чини се да је овај недавни ток смећа настао услед ватре која је захватила око 485 квадратних километара.
I just got back from this exact location to check and see how the wash looks today... Officials are saying this year, the flood risk is higher due to the #BighornFire.
— Frankie McLister (@FrankieMcLister) July 17, 2020
Thanks to Billy, a nearby resident, who gave me permission to enter the area! @KVOA https://t.co/sJ77BIW7uz pic.twitter.com/LHJjdo9JV3
Није било жртава или веће штете упркос драматичним снимцима. Али ризик од тешких поплава напуњених отпадом остаје годинама након пожара, наводе из Друштва. Највећа опасност обично прети у првој олујној сезони после великог пожара.