„Од рода је остало само око 10 одсто. Узгајам кајсију на 3,5 хектара и укупни приноси у просеку су били око 60 тона, а ове године не знам да ли ћемо убрати ни тону. Овако лошу годину не памте ни много старији мештани, јако је тешка ситуација јер управо од продаје кајсија живи највише домаћинстава у овом селу“, рекао је Александар Стојановић из Миоковаца за РИНУ, преноси портал „Б92“.
Кајсије има тек толико за кућне потребе, ракију и џем, али и за то је питање да ли ће бити довољно. Воћари кажу да се клима променила и да је велико питање како ће производња воћа бити настављена у овом српском селу, чувеном управо по кајсијама.
„Наши стални купци, који су нам претходних година куповали по 10 тона, сада траже бар две, али ми немамо шта да им продамо. Неки нам нису ни веровали да су гране потпуно празне и долазили су да провере, кад су обишли стабла видели су каква је заправо ситуација и да у воћњацима влада пустош“, каже Александар.
Овај млади воћар свестан је колико је посао у фабрикама под отвореним небом неизвестан и тежак. Ипак, како каже, једна ласта не чини пролеће, тако да ни ова лоша година га неће поколебати и наставиће са воћарском производњом, надајући се добрим сезонама, квалитетном роду и солидној заради.
„Воћке морају да се орезују и правилно третирају како би поново рађале. Овде се од тога живи и ако мислите да се озбиљно бавите овим послом морате бити спремни на овакве ситуације. Поента је не одустати, већ додатно унапредити производњу. Од кајсије нема ништа, зарада је практично нула, али окрећемо се јабуци и шљивама за које се надамо да ће имати добар и квалитетан род“, каже Александар.
Једно од решења свакако је и осигурање од мраза за које се одлучио тек по неки воћар у овом крају, али готово је извесно да ће осигуравајуће куће од следеће године у Миоковцима имати доста посла.
Прочитајте још: