„У Србији има 33.000 лекара, свако има право на своје мишљење. Међу тих 350 који су тражили смену Кризног штаба, нема ни епидемиолога ни имунолога. Више од половине њих ради у приватним установама, али не доводим у питање њихову компетентност. Критика треба да постоји и позивам све особе које су компетентне да нам се придруже“, рекла је Дарија Кисић Тепавчевић.
На питање да ли је тачна констатација из отвореног писма 350 лекара да је прераним укидањем мера у борби против вируса корона изгубљена контрола над епидемиолошком ситуацијом, Кисић Тепавчевићева каже да није.
„Што се тиче одређених мера, оне су доношене у складу са епидемиолошким индикаторима. Ништа се не крије и не треба да се крије. У једном моменту пре него што су мере укинуте, затворене су све ковид болнице. Тада смо имали спорадичне бројеве случајева. Тако се поступа свугде у свету. Да ли је свугде у свету отварање граница довело до трансмисије вируса, јесте. Али су и тада, као што су и сада, на снази препоруке да се носе маске и држи дистанца и то су ефикасне мере“, рекла је Кисић Тепавчевићева.
Група од око 350 лекара, окупљених у неформалној групи „Уједињени против ковида“, затражила је отвореним писмом од Владе Србије смену Кризног штаба.
Они су затражили да се формира нови Кризни штаб, да се „истраже наводи о заташкавању података“ и „стане на пут застрашивању и политизацији који нарушавају лично достојанство здравствених радника“.