„А најновије америчке нуклеарне ракете које ће заменити све интерконтиненталне балистичке ракете 'Минитмен' су шта, хумано оружје или 'анђели с неба'? За Билингслијеву информацију – то и јесте оружје 'Судњег дана'“, написао је Пушков на свом налогу на Твитеру.
США надо бы не указывать России, над чем работать или нет, а думать над новыми механизмами контроля над ядерными вооружениями. Вместо этого они вышли из ДРСМД, выходят из СНВ-3 и работают над усилением и без того мощного ядерного потенциала. Это и есть приближение «Судного дня».
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) July 21, 2020
Према његовом мишљењу, Вашингтон треба да се фокусира на нове механизме за контролу нуклеарног наоружања, а не да говори Москви „на чему да ради или да не ради“.
„Уместо тога, Америка је напустила Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, напушта и Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања и ради на јачању и тако моћног нуклеарног потенцијала. То и јесте приближавање 'Судњег дана'“, истакао је он.
Раније је Билингсли изјавио да САД позивају Русију да престане да производи и уводи у употребу најновије врсте ракета на нуклеарни погон, које нису ништа друго до „летећи Чернобиљ“. Према његовим речима, не постоје оправдање за постојање таквих система „Судњег дана“.
Он је крајем јуна рекао да Сједињене Америчке Државе не виде начине за увођење мораторијума на распоређивање ракета средњег и мањег домета у Европи, што је Споразумом раније забрањено.
Споразум о ограничавању наоружања
Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ-3), који је потписан 2010. године, представља једини преостали актуелни споразум о ограничавању наоружања између Русије и Сједињених Америчких Држава. Споразум истиче у фебруару 2021. године и за сада Вашингтон није објавио да ли намерава да га продужи.
Америчка администрација је на различитим нивоима наглашавала потребу да се у преговоре укључи Кина, али Пекинг то одбија.