Како наши стручњаци често напомињу, вирус корона је велика непознаница за цео свет, свакодневно се долази до неких сазнања, а неке теорије бивају оповргнуте.
Оно што збуњује научни свет јесу антитела и имунитет на ковид 19.
Не тако давно, научници су открили да постоје пацијенти који су се опоравили од инфекције, али неким чудом нису имали антитела на ковид, како се у почетку веровало да је правило, преносе медији.
Испоставило се да овај број људи уопште није био мали. Тада је откривено и да многи од оних који развију антитела, након само неколико месеци остану без њих.
Како се испоставило, анитела изгледа неће бити кључно решење за стварање имунитета и заустављање епидемије...
Али док је свет био преокупиран антителима, истраживачи су схватили да може постојати још један облик имунитета – онај који, у неким случајевима, годинама остаје прикривен у организму. И ту једна „загонетна“ врста белих крвних зрнаца, Т-ћелије, добијају на значају.
Т-ћелије су једна врста имуних ћелија, чији је циљ да идентификују и уклоне патогене или заражене ћелије у организму. Свака Т-ћелија је веома специфична, јер постоји трилион њених верзија на површини протеина, што омогућава да детектује мету. Пошто Т-ћелије могу да остану у крви годинама после инфекције, доприносе имуном систему који има дугорочно памћење што помаже у ефективном одговору на непријатеља у организму.
Неколико студија је показало да људи који су заражени ковидом 19 имају Т-ћелије које таргетирају вирус, без обзира да ли заражени имају симптоме или не. Исто тако, стручњаци су установили да неки могу бити негативни на антитела против ковида 19 и позитивни на Т-ћелије које идентификују вирус. Ово је довело да сумње да ниво имунитета против вируса може бити двострук.
Истраживачи који су анализирали крв годинама пре пандемије, нашли су да су Т-ћелије специјално створене како би детектовале протеин на површини ковида 19. Ово сугерише да су неки људи већ имали раније припремљен организам у борби против вируса, пре него што је заиста почео да се шири међу људима.
Како се испоставља, Т-ћелије су главни извор имунитета на ковид 19.
Како је објаснио имунолог Адријан Хејдеј, ХИВ је геноцид Т-ћелија, јер вирус их лови и системски их тера да изврше суицид како би организам био беспомоћан.
„Анализирајући ковид 19 пацијента, могу да кажем, да су појединци који су заражени, а нису хоспитализовани 100 одсто имали реакцију Т-ћелија. Добра вест је да су оне у вакцини, јер су евидентно способне да детектују вирус. То је све добро“, објашњава Адријан Хејдеј.
„Тренутно постоји велики спектар дизајнираних вакцина. Ако зауставимо то што ради Т-ћелија код пацијената, имаћемо привилегију да контролишемо болест“, закључује имунолог.
Прочитајте и: