Он подсећа да су могућа два начина лечења о трошку државе домаћина: потврда од РФЗО која мора да се верификује и у Турској и полиса здравственог осигурања која покрива и трошкове од вируса корона, коју издају три осигуравајуће куће у Србији: Дунав осигурање, ДДОР, Уника.
Без тог осигурања, у случају да се зарази ковидом, сâм туриста ће из свог џепа морати да плати лечење.
Сеничић указује и да ако се неко зарази и има симптоме који не захтевају болничко лечење, боравиће 14 дана у изолацији у издвојеном делу хотела, где је и иначе уплаћен аранжман.
Уколико буде неопходно болничко лечење и у том случају ће трошкове покрити осигуравајућа кућа, уколико путник има полису.
„Управо због тога је важно да путници увек пре пута уплате осигурање у једној од три осигуравајуће куће које у својој полиси имају укључене трошкове лечења од вируса корона, или потврду од РФЗО“, каже саговорник Танјуга.
Медији су данас пренели да су власти у Турској донеле одлуку да убудуће не сносе трошкове лечења држављана Србије оболелих од вируса корона, што значи да свако ко нема уплаћено социјално здравствено осигурање, сâм сноси трошкове обавезног карантина и лечења у болници.
Ту одлуку донела је у среду влада у Анкари.
„Првобитну одлуку, донету крајем прошлог месеца, да ћемо све који дођу лечити бесплатно ако се разболе, донели смо да бисмо привукли туристе“, саопштила је влада у Анкари.
Што се тиче летовања у Египту, Сеничић каже да тамо држава сноси све трошкове лечења ако то буде неопходно, али да агенције инсистирају на томе да путници имају полисе, што је најсигурнији и најјефтинији начин, будући да оне покривају и друге болести, не само ковид 19.