Према Фаучијевим речима, вирус корона биће доведен под контролу ове или следеће године комбинацијом мера у јавном здравству, нивоом глобалног имунитета крда и добре вакцинације.
Епидемиолог који се борио против вариоле вере др Радмило Петровић дели Фаучијево мишљење:
„Као што је случај са грипом више векова, а и са НХ1Н1 с којим живимо од 1918. до данас, вакцинишемо се сваке године. Вирус се мења, ми опет вакцинишемо и тако сваке године. Он вероватно мисли, а доста је у праву, да ће тако бити и са вирусом корона – да ће се мењати, као и вакцина, али да га истребимо то је немогуће“, истакао је Петровић за Спутњик и подсетио да је вариола једина болест која је истребљена вакцинацијом, за шта је било потребно 180 година.
Осим тога што прогнозира вакцинисање попут оног за грип, он додаје да ће се ризичне групе штитити и смртност значајно смањити.
Маске и дистанца – још годину дана
И епидемиолог Предраг Делић сагласан је са америчким колегом и сматра да би се свако ко се озбиљно бави епидемиологијом сложио са Фаучијем. Узевши у обзир досадашња сазнања о вирусу корона, он је уверен да се опаког вируса нећемо лако ослободити.
„Уколико проналазак вакцине буде ишао у добром правцу, без препрека, и ако да жељене ефекте, тек крајем следеће године ћемо можда имати бољитак. Кажем можда, јер то зависи од више фактора, а ми морамо да будемо спремни на живот са короном и да схватимо да је свеприсутна и да неће тако лако ишчезнути као што су се сви надали“, напоменуо је Делић.
Према његовој процени, све зависи од напретка у развијању вакцине и лекова, али и од потенцијалних епидемиолошких пикова.
„Биће тих периода, пикова епидемије, када ће мере бити јаче, па ће бити и извесног попуштања. Што се тиче маски и дистанце, претпостављам да ће тога бити макар још годину дана“, прогнозира Делић.
Председник Србије Александар Вучић најавио је половином јула да ће ускоро бити потписан протокол о сарадњи са земљом која је завршила са тестирањем вакцине против вируса корона и истакао да ће се држава потрудити да Србија буде међу првих 30 земаља у свету које ће је добити.
Према речима директора Светске здравствене организације за ванредне ситуације Мајка Рајана, почетак вакцинације не очекује се пре прве половине 2021. године.
У свету је до сада пријављено више од 15 и по милиона случајева заразе, а преминуло је више од 600 хиљада људи. Преко четири милиона случајева регистровано је у САД, где је преминуло скоро 150 хиљада особа. У Србији је пријављено близу 23.000 случајева, а преминуло је око 500 људи.
Прочитајте још: