„У Татарстану у бази ваздухопловног центра ‘Казанбаш’ први пут у Русији су тестирали гасни турбински мотор МГТД-20, направљен на 3Д-штампачу. Приликом првог пробног лета, апарат је по датом програму прошао маршруту уз помоћ аутопилота на висини до 170 метара, достигао максималну брзину 154 километара на час и успешно слетео. Максималан број обртаја је износио 101.600 обртаја у минути“, саопштила је прес-служба компаније.
Мотор снаге 22 килопонда је заједнички пројекат „Фонда перспективних истраживања“ (ФПИ), компаније „ВИАМ“ и ваздухопловне научно-производне компаније „Конструкторски биро М.П. Симонова“.
Време за израду основних елемената мотора је, захваљујући новој технологији, скраћено 20 пута, док су трошкови за производњу двоструко смањени.
Током реализације пројекта разрађена је, направљена и испитана линија перспективних гасних турбина мотора малих размера снаге 10, 20, 125 и 150 килопонда. Почетак производње је планиран за 2021-2022. годину, узимајући у обзир и период развојног рада у интересу државне одбрамбене индустрије.
Заједнички пројекат „ФПИ“ и „ВИАМ“ за развој материјала нових генерација за адитивне технологије за производњу структуралних елемената ваздухопловних и ракетних мотора је започет у новембру 2015. године. У оквиру пројекта направљена је технологија за израду детаља МГТД и плинских турбина постројења за индустријску употребу слојевитом ласерском фузијом користећи метално-прашкасте композиције отпорне на топлоту и легуре алуминијума. Број легура које су развијене су у погледу чврстоће за 20 процената чвршће од аналогних страних легура.
Прошлог децембра је „ФПИ“ саопштио да су успешно тестирали гасне турбине мотора малих димензија, који су направљени уз помоћ 3Д-штампача. За тестирање мотора је коришћена лака беспилотна летелица А30 направљена у „Конструкторском бироу М.П. Симонова“. Размах крила ове беспилотне летелице је три метра, маса приликом полетања 40 килограма, узимајући у обзир масу терета до десет килограма.
Прочитајте још: