„Позивам све да размисле да својим понашањем не угрожавају само себе већ своје најмилије, као и своју околину. Надам се да им је стало до њих“ истакао је Пелемиш.
Он је додао да је вирус међу нама те да не знамо ко има присутан вирус, а ко нема.
„Број који читамо и слушамо није мерило ко све има вирус. То бисмо знали када бисмо све тестирали што је практично неизводљиво“, казао је Пелемиш.
Према његовим речима, маске морају да се носе у затвореном простору и на отвореном ако нема прописане дистанце.
„Комуникација омогућава ширење вируса, када причамо он се шири, капљица вируса има у ваздуху не само када кашљемо и кијамо“, објашњава инфектолог.
Он навео да сви могу да се заразе, али да је исход болести различит код различитог узраста, као и у зависности од квалитета здравственог стања.
„Зашто се заражавају млади? Пуно се излажу вирусу, друже се и у блиском су контакту. Није сигурно да млади не могу имати и још неку болест за коју ни не знају. Ако унесете велики количину вируса постоји велика шанса да се озбиљно разболите“, упозорио је Пелемиш и додао да и деца обољевају са симптомима температуре и других, али да већина деце прележи вирус лакше него одрасли.
„Не можемо рећи да и она нису угрожена“, рекао је Пелемиш за телевизију Прва, преноси Танјуг.
Наводи да је цели свет паралисан и да би производња вакцине донела корист међутим, додаје, како захтева дуго време испитивања и процедура није реално да се брзо појави.
Прочитајте још: