Старт за почетак параде су означили плотуни топова са Петропавловске тврђаве.
Учествовало је 46 бродова, чамаца и других пловила, а међу њима и фрегата „Адмирал Касатонов“, брод „Вицеадмирал Кулаков“, велики десантни и мали ракетни бродови, корвете, подморнице, као и први руски линијски (ратни брод) „Полтава“. На паради су учествовали и авиони и хеликоптери Ратног ваздухопловства.
Пре почетка параде команданти главних флота руске морнарице поднели су рапорт путем видео-конференције главнокомандујућем морнарице Николају Јевменову, а он председнику Путину.
Пре доласка у Санкт Петербург, Путин и Шојгу су обишли бродове у Кронштату.
Параду на Неви отворила је поворка антидиверзионих бродова, који су, између осталог, наоружани гранатама калибра 45 милиметара које им омогућавају да спрече било какав покушај диверзије у приобалној области.
Потом су Невом кренули „корвете-терминатори“, мали стражарски бродови. Ракете у саставу њиховог наоружања их чине „терминаторима“ – противбродске ракете „Уран Х-35У“, „Оникс“ и крстареће ракете „Калибар-НК“. Још једна њихова предност је брзина – достижу и до 50 километара на сат, што је практично светски рекорд за тај тип бродова.
Затим је на сцену ступио десантни брод „Моргунов“ који, према писању руских медија, изазива посебну пажњу страних војних стручњака.
Његов главни задатак је да омогући искрцавање десантних снага заједно са борбеном техником и опремом. На брод може да стане 300 војника, 36 оклопних транспортера или 13 тенкова. Креће се брзином од 35 километара на сат. Иако је пре свега транспортни брод и сам је добро наоружан.
Уследили су миноловци нове генерације „Александар Обухов“ и „Владимир Јемељанов“, оба опремљена противминским комплексом „Александрит“.
Затим се представила и звезда параде - фрегата „Адмирал Касатонов“.
Најмлађи брод у земљи, у састав Војно-поморске флоте ушао је непосредно пре параде – 21. јула. Заједно са осталим фрегатама треба да представља ударну снагу читаве флоте.
На крају се појавила „Полтава“ – брод дужине 40 метара са посадом од 460 људи.