Стране у сукобу договориле су и потписале овај пакет мера у среду на састанку контакт-групе. Договор укључује забрану било које врсте ватре, распоређивање тешког наоружања, офанзивне и диверзионе акције, а предвиђа и дисциплинску одговорност за нарушавање споразума. Очекује се да ће примена мера обезбедити потпуни прекид ватре у Донбасу.
Примирја има, мира нема
Примирје на неодређено време које је објављено 21. јула прошле године није донело мир у Донбасу. За годину дана колико је на снази у самопроглашеној Луганској Народној Републици услед гранатирања погинула су три цивила, још 40 је рањено, а 485 кућа је оштећено.
Према представништва Доњецке Народне Републике (ДНР) у Заједничком центру за контролу и координацију режима прекида ватре, украјинске снаге безбедности прекршиле су примирје скоро 3,9 хиљада пута. У гранатирањима у републици погинуло је пет цивила, 60 је рањено, а око 800 кућа је оштећено. Украјинске снаге безбедности такође су редовно објављивале о гранатирању на њихове положаје.
Кијев је предлагао да се договори ново примирје у Донбасу. Доњецк и Луганск инсистирали су да су за прави прекид ватре неопходне ефикасне мере за обезбеђивање и контролу примирја. Међу њима су, између осталог, посебно наводили кривично гоњење одговорних за кршење примирја. Расправа о овим мерама у оквиру рада контакт-групе на решавању сукоба трајала је скоро пет месеци. ДНР је оптуживао Кијев за неспремност да разради и потпише списак мера за обезбеђивање примирја.
„Коначно, после скоро пет месеци отпора, украјинска страна пронашла је храбрости да се договори о мерама прекида ватре које су више пута предлагали Доњецк и Луганск. Мере за обезбеђивање прекида ватре између Кијева и Донбаса треба да ступе на снагу 27. јула“, саопштио је након састанка контакт-групе представник Русије Борис Гризлов.
Мере за обезбеђивање примирја
Списак мера које су предузеле стране у сукобу у Донбасу, Доњецк и Луганск, објављена је након састанка контакт-групе. Он укључује забрану офанзивних и извиђачко-диверзионих акција, употребе свих врста летелица сукобљених страна, употребе ватре, укључујући снајперску и забрану размештања тешког наоружања у насељеним областима и њиховој околини.
Осим тога, предвиђена је примена дисциплинских мера за кршење режима примирја уз обавештење координатора контакт-групе. За реаговање на нарушавање прекида ватре треба да буде успостављен координациони механизам.
Како се наводи у споразуму, стране морају да издају наређења за прекид ватре који садрже мере за његово одржавање. Прекид ватре ступа на снагу од 00.01 по кијевском времену 27. јула све док сукоб у Донбасу не буде потпуно решен.