„Политичко искуство и лични ауторитет Леонида Кучме били су фактори који су обуздавали активности кијевске ‘партије рата’ и у бројним случајевима помогли су да се спречи ескалација у том региону. Када се, после смене власти у Украјини, Кучма вратио у Контакт групу то је наишло на позитиван одјек међу представницима Доњецка и Луганска“, рекао је Гризлов.
Како је подсетио, на Минским споразумима у име Украјине стоји управо Кучмин потпис.
„Наравно да ставови Леонида Кучме и представника Донбаса у Контакт групи нису били истоветни. Али, Кучма је, за разлику од неких других украјинских политичара, одлично разумео опасност од кијевских војних авантура и није био присталица прекида преговора“, објашњава Гризлов.
Како је додао, управо је Кучма учинио много да се обавезе које је Кијев преузео на себе у оквиру Минских споразума и испуњавају.
Иако се крај тог процеса не назире, мере у циљу постизања прекида ватре у Донбасу су последње у низу мера које је усагласила Контакт група уз учешће Кучме и то је веома важан корак у правом смеру, оценио је руски политичар.
„Ако кијевска страна буде поштовала режим прекида ватре то ће бити важан додатни услов за нове кораке у циљу решавања кризе у Украјини“, закључио је Гризлов.
Прочитајте још:
- Луганск и Доњецк: Трајни прекид ватре од 27. јула
- Кремљ: Разговор Путина и Зеленског конструктиван
- Русија: Не постоји алтернатива за Минске споразуме