Овако је немачки „Шпигл“ у последњем броју описао америчког председника, додајући да је са „експлодирајућим бројем случајева вируса корона и економијом у колапсу Трамп доживео спектакуларан пад као кризни менаџер“.
„Шпигл“, који је иначе отворено против Трампа, оптужио је америчког председника да „окупира градове у Америци“ и да примењује „бруталну силу против демонстраната на протестима после смрти Џорџа Флојда“.
„Међу облацима сузавца, анонимних федералних полицајаца који бацају гранате у гомилу, хапсећи људе на улицама, Трамп шаље и војне трупе да би од САД направио сцену као из игрице Кол оф дјути“, пише „Шпигл“.
Немачки медиј наводи како су јединице које Трамп користи у Портланду против демонстраната „тешко наоружане, без ознака на униформама и регистрација на возилима, а иначе се користе у противтерористичким или акцијама против шверцера дроге“.
Како тврде, те јединице користе силу и сузавац чак и против жена, познатих као „зид мама“, које током протеста мирно стоје на улици и певају дечје песмице.
„Шпигл“ констатује да је Трамп извршио десант на поједине градове и цитира његове речи:
„Урадићемо нешто. Њујорк, Чикаго, Филаделфија, Детроит, Балтимор, њима владају либералне демократе, радикални левичари. Ако Бајден победи на председничким изборима, исто ће се десити у целој земљи. Цела земља ће отићи у пакао. Али нећемо то дозволити.“
„Шпигл“ наводи да стотине федералних јединица иду у градове са високом стопом криминала, иако су за то задужене локалне власти, те тврди да Трамп генерише хаос како би се приказао као спасилац пред изборе.
Немачки лист закључује да је Трампова председничка кампања доживела историјски фијаско.
„Човек који се продао као рођени менаџер, дословно се распао када је Америка доживела своју највећу кризу. Ковид-19 је разоткрио Трампове таленте за председника, односно показао је да их он заправо уопште нема. То је престравило неке његове бивше гласаче“, наводи „Шпигл“, подсећајући да је Трамп говорио да би људи у борби против болести могли да убризгавају дезинфекциона средства у своја тела, те да ће бити мање болесних ако буде мање тестираних.
Како констатује немачки лист, број преминулих од короне у САД стигао је скоро до 150.000, без посла је остало око 30 милиона Американаца, без здравственог осигурања пет милиона, а „рецесија масовно једе америчку средњу класу“.