Он је на тај начин реаговао на изјаву америчког министра одбране Марка Еспера да ће један део америчких војника стационираних у Немачкој бити пребачен ближе граница Русије у циљу њеног „обуздавања“.
„Очекивана одлука. Има неколико аспеката. Први је да је Немачка престала да буде партнер по систему ‘изволите, шта желите’ и зато је кажњавају“, оценио је сенатор.
Други аспект тиче се земаља које ће бити замена. Како је рекао, кандидати су постојали одавно и спремни су то плате сопственом безбедношћу.
„Истина, имаће користи од тога. Добиће додатне финансијске подстицаје“, додаје Морозов.
Трећима аспектом сенатор је назвао предлог да се ракете приближе Русији.
„Одговор је очигледан. Променићемо циљеве и на удару ће бити нове зоне дислокације америчких снага“, поручио је он.
Реаговао је и његов колега из Комитета Конастантин Косачов који каже да САД крше договор о распоређивању снага у источној Европи.
Присуство америчких војника у Европи потребније је Америци него самој Европи, тако да размештањем додатних снага у земљама источне Европе САД крше Основни акт Русија-НАТО, рекао је он.
„Почећемо од тога да је ‘штаб снага САД у Европи’, ма где се налазио, апсолутни анахронизам из времена Хладног рата када је у условима подељене Европе западним Европљанима заиста било важно америчко војно покриће. Ако је то сада икоме потребно, то су онда сами Американци, који настављају да провоцирају поделе у Европи по принципу ‘завади, па владај’“, оценио је Косачов.
Како је додао, док постоји НАТО, земље чланице само могу да се договарају које снаге желе да задрже, али источноевропске земље, које су ушле у НАТО после 1997. године, представљају изузетак.
Косачов подсећа да Основни акт Русија-НАТО предвиђа забрану сталног распоређивања значајних снага и наоружања на територији нових чланица.
„Пољска и балтичке земље у ту групу, разуме се, спадају и распоређивање америчких снага на њиховој територији представљаће директно и агресивно кршење Основног акта“, закључио је Косачов.
Прочитајте још: