У Херцег Новом, како прецизира, тренутно борави негдје око 3.000 регистрованих гостију, што је за 92 одсто мање него у истом периоду претходне године.
Катић каже за Спутњик да ти подаци показују да је ова сезона због короне апсолутно подбацила и због тога позива државне органе да што прије отворе границе и са Србијом и са Русијом, земљама чији су туристи у Црној Гори последњих година били најбројнији.
Отворити границе и не мијешати политику
„Хоћу да вјерујем да ће се границе са Србијом и Русијом отворити и сматрам да нема потребе да се у овом моменту политика мијеша у те ствари. Нема никакве логике да државе које су у окружењу, као што су нама блиске БиХ и Хрватска, пуштају несметано држављане Републике Србије да уђу, а да им је забрањено да уђу у Црну Гору. Ми ту не можемо никако да увежемо било какву логику“, наводи Катић.
Како истиче, оптимиста је да уколико се политика не буде мијешала, да се то мора десити, јер црногорска економија умногоме зависи од туризма, а посебно од гостију из Србије и Руске Федерације.
Колико је туристичка сезона ове године заиста угрожена, први човјек општине Херцег Нови објашњава податком да сезона ове године неће достићи ни 10 одсто од оне из 2019. године.
Катић додаје да је највећи кривац за то чињеница да се све вријеме од марта мјесеца нису отварале границе и дозвољавао неометан улазак грађанима и путницима из Русије и Србије, што, како каже, све приморске општине, а тиме и комплетну државу води у неизвјесност до краја године.
Срби и Руси власници преко 30 одсто некретнина
„У том смислу је била моја реакција да позовем званичне државне органе да макар под истим условима као што је за грађане БиХ и осталих држава које су на тзв. жутој листи, отворе границе и пусте грађане из тих држава да уђу у Црну Гору. Подсјетићу да у Херцег Новом доминантну структуру гостију годинама чине туристи из Русије, Србије и БиХ, док је такође у Херцег Новом преко 30 одсто некретнина у власништву српских или руских држављана, што је додатни мотив да упутим апел државним органима да омогуће улазак држављанима Русије и Србије“, каже Катић.
Подсјетимо, Национално координационо тијело Црне Горе (НКТ) за заразне болести донело је одлуку да се све особе које из Србије уђу у Црну Гору упућују у карантин, у објекте спремне за ту намену. Медији истовремено наводе да Министарство туризма припрема предлог за отварање граница за руске туристе, што је претходно био снажан захтјев туристичке привреде.
Црна Гора је почетком јула отворила границе за туристе из Украјине и Бјелорусије. Туристи из тих земаља су у Црну Гору допутовали са негативним ПЦР тестом, чиме су испоштоване све санитарне процедуре у циљу спречавања ширења вируса корона.
Према подацима МОНСТАТ-а, у Црној Гори у индивидуалном смјештају у 2019. години остварено је 1.352.028 долазака туриста, док је број остварених ноћења био 9.775.133. Од тога су 99,6 одсто ноћења остварили страни туристи.
Убједљиво на првом мјесту су Руси (29,1 одсто), затим држављани Србије – 25,3 одсто, Босне и Херцеговине – 10,6 одсто, с територије Косова, која се рачуна одвојено од Србије – 6,9 одсто, Украјине – 3,8 одсто, Њемачке – 3,2 одсто и Пољске - 2,1 одсто.
Прочитајте и:
Срби могу да летују у Црној Гори, али само ако папрено плате
Купиш апартман, добијеш пасош: Црна Гора продаје држављанство богатима
Ослободили смо се Срба и немамо евра у џепу: Младић из Сутомора описао сезону у Црној Гори /видео/