Шефови технолошких гиганата одговарали су на питања конгресмена путем видео-линка, а главна тема испитивања било је да ли су њихове компаније постале предоминантне на тржишту.
Rep. Cicilline: Facebook is profiting off fake news
— Public Citizen (@Public_Citizen) July 29, 2020
Zuckerberg: No, people don’t want to see fake news.
Cicilline: Okay, how do you explain that the second most popular post on FB was a Breitbart video claiming that you don’t need a mask and that hydroxychloroquine cures COVID? pic.twitter.com/0zztVFR73q
Испитивање које се у медијима широм света оцењује као „историјско“, трајало је више од пет сати, а законодавци су изнели „милионе страница доказа“ прикупљених током година антитрустовских истрага ових компанија, објавио је „Гардијан“.
Током саслушања изнели су информације сакупљене из унутрашњих докумената и разговора са анонимним изворима из ових великих компанија.
Како се наводи, Закерберг је најжешће критикован због куповине „Инстаграма“.
„Епл“ је трпео осуде због „Еп стора“ (продавнице апликација) и због тога што блокира конкуренте да га користи.
Jeff Bezos hasn't been asked a single question by Congress yet, so the world's richest man is having a snack... pic.twitter.com/zMZ4iEuHyY
— Claire Reilly (@reillystyley) July 29, 2020
Најинтензивнија критика на рачун „Гугла“ дошла је због његове рекламне политике и поступања са конкурентима, док је за власника „Амазона“ највећи број питања био о начину третирања трећих брендова на веб-страници.
Најбогатији човек на свету Џеф Безос први пут се нашао пред Конгресом, а медији констатују да је готово сат и по био игнорисан, пошто му нико није упутио питање за то време.
Саслушање је затворено речима демократског конгресмена Дејвида Сисилајна, који је рекао да предлаже законодавне акције за компаније које су учествовале у испитивању.
„Ове компаније, какве данас постоје, имају монопол. Неке је потребно разбити, сви морају бити правилно регулисани и сматрани одговорним“, рекао је Сисилајн, пренео је РТС.
„Амазон“, „Фејсбук“ и „Гугл“, иначе, заједно држе 62 одсто оглашавања на интернету у САД и чине пет милијарди америчке економије.
Прочитајте још: