Ово ексклузивно за Спутњик каже свештеник Српске православне цркве из Нешвила Александар Вујковић кога после седам година службе у Америци, протерују из те земље због - административне грешке.
Приликом аплицирања за зелену карту, свештеников адвокат испустио је да попуни формулар за радну дозволу. Грешка је уочена годину и по касније, па свештеник и његова породица имају рок до 16 августа да се врате у Србију.
Беспрекорна каријера српског свештеника кога протерују из Америке
Овај случај већ недељама заокупља америчку јавност, јер су из разговора са мештанима новинари сазнали да отац Александар има беспрекорну каријеру. У Америци се и школовао, завршио је теолошки факултет Светог Саве у Либертвилу, а у Нешвилу је први стални свештеник у Цркви Свете Петке у чијој је изградњи учествовао.
У случај су се укључили бројни адвокати, Срби из Америке, звали и писали надлежнима, мој адвокат је признао да је грешка његова, али Америчка имиграциона служба је неумољива, каже нам отац Александар.
„А онда су моји парохијани и људи из Чикага, јер сам и тамо служио, покренули петицију у виду писама. Придружили су им се и Американци. Преко 200 писама је отишло на Белу кућу. Градећи ову цркву ми смо се некако зближили и сродили као велика породица а у мом граду живи више од 50 породица, већином су дошли у САД након последњег рата“, објашњава нам свештеник.
На литургију долазе и Руси
Он додаје да га је дирнула брига парохијана за њега и његову породицу. Посебно људи који нису из наших крајева, јер парохија је разнолика. На литургију долазе и Руси из Нешвила, који такође траже да отац Александар остане у Америци.
„Руси су имали своју мисију овде, али нису имали цркву, ми смо им помагали, па и тако што смо им за служење уступали нашу цркву. Тренутно немају службе, оба свештеника су се, нажалост, упокојила, али хоровођа у нашој цркви је Рускиња, много Руса пева у нашем хору. У Нешвилу их има доста, а моју парохију посећује петнаест породица“.
Мисија оца Александра није се завршила на окупљању православних у храму и бројним активностима које организује. Службама су се придружили и Американци који су, како каже наш саговорник, чезнули за истинском вером, док нису пронашли православље.
„Покушали су свуда, били су и у другим црквама, али највише им се свидела наша служба, а то што празнујемо све по старом календару, било им је примамљиво, почели су да долазе. Имамо и једног младића на докторским студијама који је прешао у православље. Научио је чак да чита српски и црквенословенски. Кад наш хор не може да пева, он отпева целу службу на црквенословенском, иако је рођени Американац и није од малих ногу био на литургији“.
Троје деце рођено у Америци
Отац Александар има велику парохијску, али и своју примарну породицу, супругу и троје деце. Василиса има пет година, Василије три, а најмлађа Ефимија годину дана. Имиграциону службу не занима што су његова деца рођена у Америци и што имају право на држављанство, морају да се селе у Србију.
„Њима та идеја звучи занимљиво, али док смо се паковали, стављали играчке у кутије, а не можемо, наравно, све да понесемо, тешко им је. Тешко им је и објаснити зашто не можемо да понесемо све играчке. Тужни су, јер схватају и да остављају своје другаре овде. Деци су измешана осећања, није им лако, али даће Бог да ово лако преброде“, каже отац Александар.
Ипак, адвокатаки тим који се окупио због овог случаја сматра да још није све изгубљено, па и наш саговорник који каже да би све врло лако могло да буде решено, ако случај доспе у праве руке.
„Ја заиста не знам шта ће се на крају десити, али много ми је драго што су људи изразили велику љубав, саосећају са нама, покушавају на све могуће начине да нам помогну“, каже на крају разговора отац Александар.
Чека га парохија
Ако са врати у Србију, боравиће код родитеља у Банатском Новом Селу код Панчева. Породица има подршку Епископа новограчаничко-средњезападноамеричког Лонгина, који ће се потрудити да отац Алксандар у Србији добије привремену парохију, како би могао да прехрани породицу.
Адвокати су свештенику представили још једну опцију, да илегално остане у Америци, али то би значило да случај прелази у надлежност Федералног суда. Ако он пресуди у корист Сједињених Држава, свештеник би могао добити трајну забрану уласка у САД.
Зато ће, ако се врати, за зелену карту поново аплицирати из Србије. Међутим, биће то дуг процес, уредбом Доналда Трампа стопирано је издавање радних виза, како би се радна места сачувала за Американце.