Гледали сте у претходној сезони
Пандемија нас је ове године натерала да останемо код куће, али изгледа да нас је натерала и да останемо верни ТВ серијама које смо претходних година пратили. Макар је то порука коју нам овогодишња номинација за Еми шаље. Имена, лица и фаворите из претходних година гледаћемо и ове, а посебно место за ову престижну награду заузимају серије које тематизују проблеме које потресају Америку ових дана.
Дистопијска драма „Надзирачи“ водећи је кандидат са 26 номинација, док је Амазонова комедија „Чудесна госпођа Мејзел“ друга серија по броју номинација у 20 категорија. У контексту продукције, иако су ХБО и Амазон били веома вредни ове године, Нетфликсу је ипак припало највише номинација, чак 160.
Несумњиво је да је овогодишња продукција ТВ програма била одлична колико и неке претходне. Једино што серије номиноване за Еми то не рефлектују, сматра Слободан Вујановић, филмски критичар и аутор рубрике „ТВ гонич“.
„Последњих година Еми је постао битнији за нове бродкастере попут Нетфликса, Хулуа и Амазона, јер њиховим производима креира публицитет због којег експресно стичу нове претплатнике, а то је највећи циљ. Извесна компетитивност између нових бродкастера и краља Емија, ХБО-а, такође функционише као мини игра престола која треба да утврди новог, за гледаоца најисплативијег, владара. И ништа друго.“
Међу кандидатима за најбољу серију у категорији драме нашли су се модерно ишчитавање Шекспировог „Лира“ – „Наследници“, мрачни трилер „Озарк“, „Мандалоријанац“, сјајна „Круна“ и већ виђени „Боље позовите Сола“, „Слушкињина прича“, „Убити Ив“, и „Чудније ствари“.
Према мишљењу нашег саговорника, најкритичније су оне номинације у којима видимо ефекте оштре борбе бродкастера.
„Како другачије објаснити присуство серија попут „Мандалоријанац“, „Чудније ствари“ и „Убити Ив“ у категорији „најбоље драме“? Иако је „Мандалоријанац“ сјајан, „Чудније ствари“ вест од јуче, а „Убити Ив“ сада већ озбиљна ауто-пародија, то нису материјали који треба да се нађу у тој ’престижној’ категорији, јер њихово присуство срозава и све остале.“
Социјална правда – тема или повод за промоцију?
Према статистици коју се спровео Лос Анђелес тајмс, у категорији глуме, 33 одсто номинованих припадају афричко-америчкој популацији, што је знато више у односу на 14 одсто током претходних пет година.
„Чудесна госпођа Мејзел“, прича о домаћици која педесетих година постаје стенд ап комичарка номинована је за најбољу комедију и отворила тему жене као жртве у борби за позицију у друштву, чему се придружују номинације које су освојиле серије као што су „Несигурна“ и „Госпођа Америка“.
Инклузивност свих полова, раса и оријентација у процесу израде неке серије разумљива је, сматра Вујановић. Међутим, када се намеће као рецепт за креирање драмског дела, то постаје контрапродуктивно.
„Просечна и анти-драмска серија „Надзирачи“ покупила је највише номинација и то ће ’теве Холивуду’ бити сјајна прилика да тапше себи и својој борби против расизма, али за најбољу „црну“ причу ове године, опет, није било места. Јер вероватно нико од чланова Академије није гледао „Godfather of Harlem“, у којој су сви јунаци морално амбивалентни и препуштени омиљеној америчкој забави - борби за опстанак.“
Прочитајте још: