На респираторима су 162 особе. Тај број се у односу на претходни дан повећао када је на респираторима било 150 особа.
Укупан број тестираних у нашој земљи су 668,984 особе, од тога су регистрована 25.552 случаја оболелих од ковида. Досад су преминула 573 човека, а тренутно је у болницама 4.305
пацијената. Проценат смртности је 2,24 одсто.
Ситуација у Београду се поправља
Број прегледа у амбулантама КСЦ, као и свим амбулантама у Београду опада, а самим тим и пријем, каже директор КЦС др Милика Ашанин.
Он је додао да се ситуација у Београду побољшава, те да се у београдске болнице по потреби примају и пацијенти из других делова Србије.
Ашанин је говорио и о пацијентима који нису заражени.
„У КЦС имамо око 1.600 до 1.900 пацијента дневно, а ради и дневна болница“, каже Ашанин.
Ризик у домовима за старе већи
Др Верица Јовановић истакла је да је са епидемиолошког аспекта СЗО апеловала на све земље света да се може очекивати повећан број заражених у наредном периоду.
Јовановићева је рекла да се посебно прати ситуација у домовина за старе како би се та полулација заштитила.
„Ризик у домовима за старе јесте већи. Када је у питању праћење установа, ако се негде примети повећан број случајева, примењују се противепидемијске мере и ситуација се решава“, каже др Верица Јовановић.
Правила уласка у Србију
Др Јовановић је изјавила да ће се оквиру Кризног штаба расправљати о правилима уласка у Србију.
„У овом тренутку нема услова за улазак, али ћемо размотрити те могућности“, рекла је она.
„Без обзира на тренд опадања броја заражених не треба да заборавимо да је вирус присутан у популацији, као и на територијама ван наших граница. Дакле, личне превентивне мере никако не смемо да заборавимо“, каже Јовановићева.
Како је објаснила, све мере би требало да важе и за активности као што је одлазак на базене. Како је рекла, важно је да они који имају било какве симптоме не одлазе на таква места, као и да је обавезна дистанца.
Прочитајте и: