„Стиче се утисак да Европска унија више воли политику унилатералног притиска и ограничења уместо озбиљног разговора који води ка решавању несугласица и успостављању већег поверења. Такав приступ води ка новим политичким сукобима и сајбер хаосу, а не реду, о којем толико воле да говоре наши партнери у ЕУ, заборављајући централну улогу УН“, наводи се у саопштењу Министарства.
ЕУ је увела санкције структурама и грађанима Русије, Кине и Северне Кореје због, наводне, сајбер активности.
„Шест физичких лица и три организације треба да буду укључене у списак физичких и правних лица којима су уведене санкције. Та лица или организације су одговорне, пружале помоћ или су биле умешане у сајбер нападе или у покушаје сајбер напада, укључујући покушај сајбер напада на Организацију за борбу против хемијског оружја и сајбер нападе који су јавности познати као WannaCry и NotPetya, као и операција Cloud Hopper“, наводи се у саопштењу које је објављено у Службеном гласнику Уније.
Између осталих, под санкцијама су се нашли главни центар за специјалне технологије Генералштаба руске војске и четворо држављана Русије.
„Изненадила нас је и огорчила одлука Европског савета од 30. јула. И поново се то ради без икаквих основа уз магловити аргумент о учешћу у сајбер инцидентима у прошлости. Политичке конотације те одлуке су очигледне“, истичу у Москви.
У руском Министарству напомињу да се руски држављани оптужују за учешће у сајбер инциденту из 2018. године, дакле годину дана пре успостављања механизма сајбер-санкција, што значи да се мера примењује ретроактивно.
Очигледно је да су правници ЕУ намерно заборавили да закон није ретроактиван, закључили су у руском Министарству.