„Можда није потребно бескрајно сазивати међународне самите, већ напокон одржати један – унутар украјински? Да се скупе њих четворица (председника, бивших Леонид Кравчук, Леонид Кучма и Петро Порошенко и актуелни Владимир Зеленски) и покушају да схвате шта је написано у Минским споразумима“, написала је Захарова, коментаришући речи новог шефа украјинске делегације у контакт групу за решавање кризе у Донбасу Леонида Кравчука да појам „специјални статус“ за Донбас треба прецизирати, пошто су у Минским споразумима „написали тако да сами не знамо шта је то специјални статус“.
Захарова је своју идеју назвала „братском“.
„Самит у оквиру Украјине ће, сигурна сам, бити конструктиван, неће бити никога ко би могао да се окриви за његов неуспех. Једно "али": мораће се обавити без путовања у Париз“, додала је она.
„Сви учесници су компетентни: два су била у контакт групи, један је потписивао минске документа, код једног су они били део предизборног програма. Није неважна чињеница: из ове четворке, двојица никад нису рекла да им нешто није јасно око Минског документа, енергично се залажући за њихову реализацији у светским престоницама и тражећи од Москве да „не успорава процес“. Нека онда испричају другој двојици, шта је тамо написано“, закључила је Захарова.
Рат у Донбасу
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Мински споразуми регулише, између осталог, давања специјалног статуса самопроглашеним републикама у Донбасу, али до данас Кијев није испунио преузете обавезе.