Боје српске заставе на овогодишњим Међународним војним играма, од 23. августа до 5. септембра, браниће припадници Војске Србије и то у три војне дисциплине: „Тенковском биатлону“, „Војном релију“ и „Снајперској граници“. Прве две дисциплине одржавају се у Руској Федерацији, а трећа у Републици Белорусији.
Како Спутњик сазнаје, у Србији су још од марта почеле активности на избору и селекцији људства, а потом су на војним полигонима уследиле и припреме за велико такмичење. Поред тога, наши војници су у Србији прошли обавезно тестирање на вирус корона и налазе се у двонедељном карантину уочи пута у Русију.
Тенкисти и рели возачи би у Москву требало да стигну 6. августа. Као и сви други учесници Међународних војних игара и припадници Војске Србије проћи ће обавезан двонедељни карантин и поновни тест на ковид 19.
Међутим, главно питање уочи сваких Међународних војних игара јесте и ко је главни фаворит и какве су шансе Србији?
„Фаворит је традиционално Русија, а такође су веома јаке и бивше савезне републике Совјетског Савеза — Белорусија и Казахстан. Кина је такође традиционално јака у многим дисциплинама. Србија је прошле године показала добар резултат, па се сигурно надају да ће и ове године постићи запажене резултате“, каже за Спутњик Виктор Мураховски, члан Експертског савета колегијума Војно-индустријске комисије РФ и експерт Руског савета за међународне послове.
Он напомиње да су правила „Тенковског биатлона“ — дисциплине у којој су српски тенкисти својевремено заузели и треће место, одмах иза Русије и Кине — ове године промењена и да ће резултат и даљи пласман много више него раније зависти од прецизности погађања циљева.
„Надам се да Срби добро гађају!“, додао је Мураховски.
Једна од фаза припрема српских тенкиста на полигону „Пасуљанске ливаде“ обухватила је управо гађање тенковским топом, противавионским и спрегнутим митраљезом. Наши тенкисти су мотивисани и надају се да ће и ове године остварити запажене резултате.
У дисциплини „Тенковски биатлон“ на полигону „Алабино“ учествоваће четири најбоље екипе српских тенкиста — три такмичарске и једна резервна.
Такмичење подразумева савлађивање полигона на којем посаде тенкова имају задатак да за што краће време пређу стазу дужине од три до пет километара, савладају препреке и погоде циљеве тенковским топом, спрегнутим и противавионским митраљезом.
„Тенковски биатлон“ се састоји из три фазе: индивидуалне трке, полуфиналне штафетне трке и финалне штафетне трке, а за титулу победника у финалу ће се надметати четири најбоље екипе.
Ово ће бити седмо учешће припадника Војске Србије на „Тенковском биатлону“.
Такмичење у дисциплини „Војни рели“, на којој такође учествују припадници Војске Србије, одржаће се у Републици Тива, на крајњем истоку Руске Федерације и делом у Монголији, а „Снајперска граница“ — где учествују српски снајперисти — на полигону за обуку у Бресту, у Белорусији.
Учесници Војних игара већ се налазе у карантину
Русија је предузела све превентивне мере, обезбеђена је редовна дезинфекција места такмичења и смештаја тимова, као и дистанцирање учесника и публике.
Због пандемије вируса корона, ове године ће се такмичење одржати на територији пет држава и то у Белорусији, Јерменији, Азербејџану, Узбекистану и Русији, где се традиционално одржава највећи број такмичења у различитим војним дисциплинама — чак 24 од укупно 30. На „Играма“ ће учествовати више од 160 екипа из 30 земаља.
Због ситуације са пандемијом, од организације „Игара“ одустале су неке земље, попут Ирана, Индије, Казахстана и Кине.
„Јасно је да се ’Игре‘ одржавају у условима када пандемија ковида 19 у многим земљама још није завршена, па је због тога такмичење у низу земаља морало да буде отказано, а такође и велики број екипа за одређена такмичења неће моћи да дође у Русију. То је штета, јер ће вероватно и број учесника бити мањи него прошле године. Али, без обзира на то, сва кључна такмичења ће бити одржана по плану, а међу њима најатрактивнији и најпопуларнији у свету — ’Тенковски биатлон‘. Он се традиционално одржава у Алабину, у Подмосковљу“, каже Мураховски.
Мураховски напомиње да су многе стране војске, попут кинеске, већ стигле у Русију и да се налазе у обавезном карантину.
„За време карантина јасно је да екипе неће моћи међусобно да комуницирају, а са организаторима ’Игара‘ то ће чинити искључиво дистанционо. Нема директног контакта, што гарантује заштиту здравља свих учесника. Поред тога, поштују се и све друге предвиђене санитарно-епидемиолошке мере, као што су ношење маски, рукавица, комуникација помоћу електронских средстава и слично. Ипак, иако су све екипе у карантину, припреме за ’Игре‘ се редовно одвијају. Што се тиче руске стране, све је у потпуности спремно за почетак ’Тенковског биатлона‘, као и за друга такмичења, како у техничком погледу, тако и у погледу припреме судског већа и тако даље“, каже Мураховски.
Публика на трибинама, али са маскама
Војни експерт додаје да ће без обзира на пандемију и ове године публика бити на трибинама, али да ће бити поштоване све мере и препоруке надлежних институција којe се тичу масовног окупљања.
„На пример, што се тиче Подмосковља, овде се препоручује ношење маски на местима где се окупља велики број људи, а постоје и одређена ограничења у броју учесника на масовним догађајима како би се поштовала такозвана социјална дистанца и тако даље. Тако да у поређењу са прошлом годином, када су трибине биле препуне и када су многи стајали, јер чак није било довољно места да се седне, ове године неће бити такве слике. Али тако је сада свуда, укључујући и масовне спортскe догађаје највишег нивоа. Тако да ту нема ништа изненађујуће“, каже Мураховски.
Паралелно са Међународним војним играма, које се од 2015. године одржавају на иницијативу руског министра одбране Сергеја Шојгуа, у војном парку „Патриот“, војном аеродрому „Кубинка“, полигону „Алабино“ у Подмосковљу и на другим локацијама биће одржан и традиционални Форум „Армија“, једна од највећих изложби оружја, муниције, војне и специјалне технике и опреме у Русији и једна од највећих у свету.