У марту, када је Ковид-19 почео брзо да се шири Европом, већина балканских земаља увела је брзо строге рестриктивне мере.
У мају црногорски премијер је констатовао да је његова земља прва земља без корона вируса на континенту, али до краја јула Црна Гора је имала другу највећу стопу заразе у Европи.
У Црној Гори број заражених почео је да расте како су почели годишњи одмори, као и после великих антивладиних дмеонстрација које је предвосила православна црква, наводи "Економист".
Од почетка јуна, према статистичким подацима у Србији, само 244 особа је преминуло од корона вируса, потом се појавио истраживачки извештај у коме се тврдило да је број преминулих 632, пише британски лист.
Председник Србије и српска влада у то време су били ангажовани у предизборној кампањи, негирајући да покушавају да смање стварне бројке, пише "Економист".
У марту је косовски председник, тада умешан у политички спор са премијером и његовом владом, рекао грађанима да могу игнорисати њена упутства да остану код куће.
Премијер је 2. августа објавио да је био позитиван на корона вирус, а породице су се без надзора шетале болницама и ван њих како би купиле храну и лекове за заражене рођаке, наводи лист.
У Албанију сада долази на хиљаде људи који пуне плаже слично сценама на обали румунског Црног мора, а и број заражених у Румунији, такође, расте брзо.
Што се тиче Босне, аналитичар Ади Черимагић каже да, иако се болнице добро сналазе, скандали у набавци везаним за корона вирус навели су многе да верују да су неки зарађивали док су грађани били "затворени".
Према његовим речима, у том, како наводи сиромашном делу Европе постоји пририсак да се људи врате на посао и то додатно повећава стопу заразе.
Широм региона пандмеија се поклопила са православним, католичким и муслиманским празницима отком којих су се окупљале породице и велики број људи.
Ако је истина да су ране строге мере имале успеха, та предност је изгубљена брзим поновним отварањем или су можда рани бројеви били погрешни захваљујући лошем мерењу или прикривању или слика можда никада није била тако добра као што се чинила, тврди "Економист".
Прочитајте још: