Русија је још у време Совјетског савеза заостајала за Западом и годинама је куповала инфрацрвене нишане од држава чланица НАТО. После 2014. године испоруке су прекинуте.
Министар индустрије и трговине Денис Мантуров је објавио, да су решена сва питања са инфрацрвеним нишанима и моторима тенка Т-14 „Армата“. Сада „мотор има управо оне параметре и техничке карактеристике које се налазе у техничком пројекту“, преноси портал „Взгљад“.
„Основни проблем тенка „Армата“ је то што је првобитна опрема била скупа и производила се у иностранству“, напоменуо је уредник часописа „Арсенал отаџбине“ Алексеј Леонков.
Експерти подсећају да постоји ближи и даљи инфрацрвени дијапазон, у коме и настају топлотно-инфрацрвене слике.
„У периоду Совјетског Савеза нису обраћали пажњу на далеки спектар, тако смо и заостали у односу на Запад, посебно Француску“, сећа се члан експертског савеза Војно-индустријске комисије, резервни пуковник Виктор Мураковски. Када се прими инфрацрвено зрачење, ако се повећа даљина за одређивање циља, топлотни контраст објекта је јасније видљив.
„Потребна су нам једињења кадмијума, живе и телура, али ми их до скора нисмо имали, куповали смо их од Француза,“ наводи Мураковски.
Последњих година Русија има једињења која су јој потребна и довољна како би се „Армата“ опремила инфрацрвеним зрацима. „Али убудуће је потребно направити серијску производњу“, указује Мураховски.
Прочитајте још: