00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
21:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Огањ и келија“
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Чија је победа примирје на Блиском истоку
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како преживети пети разред (и сваки наредни)
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Трамп извукао из рукава четири адута у завршници кључне политичке битке

© AP Photo / Doug MillsАмерички председник Доналд Трамп обраћа се нацији из Беле куће
Амерички председник Доналд Трамп обраћа се нацији из Беле куће - Sputnik Србија
Пратите нас
И пре доношења нових мера помоћи најугроженијим Американцима Трамп је према анкетама смањио заостајање за Бајденом када је у питању подршка бирача. Нове четири мере, за каквима до сада Америка никада није потезала, могле би да буду велики адут актуелног председника САД у предизборној кампањи.

Амерички председник Доналд Трамп је, на изненађење јавности, а поготово демократа, потписао четири извршне уредбе, још један пакет помоћи, пре свега становништву, вредан хиљаду милијарди долара.
Тако је Трамп уредбама стао на пут игри демократа у Представничком дому Конгреса који пре летње паузе нису хтели да прихвате његов предлог. Рачуница да ће, ако науде најтеже погођеним грађанима, заправо наудити Трампу испоставила се као погрешна.
Дакле, незапослени ће и даље добијати новчану помоћ која ће, уместо досадашњих 600 долара недељно, износити 400 долара. Државе ће покривати 25 одсто трошкова, а федерална влада 75 одсто.

Они са годишњим примањима мањим од 100.000 долара имаће паузу у плаћању пореза на приходе. Продужено је одлагање наплате студентских кредита, као и мораторијум на избацивање станара који не могу да плате кирију.

CC0 / / Новим Трамповим пакетом помоћи тешким хиљаду милијарди долара, незапослени ће и даље моћи да рачунају на помоћ, овога пута од 400 долара недељно.
Трамп извукао из рукава четири адута у завршници кључне политичке битке - Sputnik Србија
Новим Трамповим пакетом помоћи тешким хиљаду милијарди долара, незапослени ће и даље моћи да рачунају на помоћ, овога пута од 400 долара недељно.

Трампове четири мере – велики адути у кампањи

Економиста Зоран Грубишић сматра да је овакав социјални пакет помоћи потпуно некарактеристичан за Америку.

„За амерички систем функционисања, њихово тржиште, за америчке резоне, то јесте необично, јер овде има значајне компоненте социјалне политике. Очигледно да без једне значајне категорије становништва, која учествује у потрошњи, не можете да извучете привреду из кризе“, каже за Спутњик професор на Београдској банкарској академији.

Идеја је, како каже, да се повећа агрегатна тражња и да се одложе све пореске и друге обавезе које имају и привреда и становништво и да се равномерније распореди тај терет.
За овај нови пакет биће потребно хиљаду милијарди долара у ситуацији када је америчка привреда на коленима, а БДП у минусу већем од 30 одсто. На питање колико то све може да буде ризично, нарочито имајући у виду америчко штампање новца, Грубишић одговара:
„Наравно да је ризично. Дугорочно, питање је да ли ће се постићи ефекти који су жељени, а ви сте ипак повећали количину новца у оптицају и можете да изазовете притисак на тржиштима. Али, то је амерички начин  - снажним порукама покушавају да психолошки утичу на опоравак. Тај новац чак није ефектива, није одштампан новац. То су одобрени кредити до одређених лимита и то је више дигитална економија, него што је ефектива“.

Конгресмени причају, а председник делује

По оцени адвоката Бранка Павловића, доброг познаваоца америчких прилика, ове нове мере Трампу ће бити врло велики адути у предизборној кампањи.

„Уколико то успе да реализује и уколико се појави као једина особа која брине о сиромашном свету и омогућава да се како-тако преживи, то ће бити врло велики адут за изборе. Конгресмени и сенатори причају, а грађанин не добије ништа јер они не могу да се договоре, а онда председник реагује па грађанин добије нешто. Тако да је то, све у свему, позитиван потез за Трампа“, сликовит је Павловић.

Он напомиње да су се демократе већ огласиле поводом најновијих мера тврдњом да они у својим савезним државама, где су на челу, не могу са 25 одсто да помогну својим суграђанима у невољи. Притом су, насупрот Трамповом пакету од хиљаду милијарди, предлагали, удварајући се бирачима,  да он износи чак више од три хиљаде милијарди долара. 

© REUTERS / Leah MillisНове четири мере, за каквима до сада Америка никада није потезала, могле би да буду велики адут актуелног председника САД у предизборној кампањи.
Трамп извукао из рукава четири адута у завршници кључне политичке битке - Sputnik Србија
Нове четири мере, за каквима до сада Америка никада није потезала, могле би да буду велики адут актуелног председника САД у предизборној кампањи.

„Они не би да се задужују да би могли да тврде да је њихова способност решавања проблема грађана феноменална. То је једна демагошка игра која је, иначе, свеприсутна у америчкој политици, али овога пута ми се чини да ће ићи више на руку Трампу“, мишљења је наш саговорник.

Уцена демократа није прошла

Колумнисткиња „Недељника“ Љиљана Смајловић каже да су демократе у Представничком дому Конгреса рачунале да су Трампа довеле у тежи положај тиме што нису дали сагласност на његов нови пакет помоћи од хиљаду милијарди долара, показавши му да они контролишу тај дом и да могу да уцењују председника.
Сигурно да би незапослени Американци тешко примили вест да не могу више да рачунају на помоћ државе, без које би тешко могли да преживе.

„Мени се чини да ако демократе не оборе на суду одлуку да то уредбама може да се заврши, да је Трамп то доста вешто одиграо зато што је свима било јасно да је то била уцена. Председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси је чак рекла – знам колико вам је ужасно важно да продужите помоћ незапосленима, покушаћу да вас натерам да промените своју политику, да вам покажем да ми демократе и пре него што се промени председник, можемо одлучујуће да утичемо на мере помоћи незапосленима“, напомиње Смајловићева.

Демократе су покушале да заврну руку Трампу, али ништа нарочито битно се неће променити у пропорцијама људи расположених за Трампа, односно Бајдена. На кратке стазе, Трамп је добро реаговао на уцену Ненси Пелоси, сматра саговорница Спутњика.

Колико се може веровати анкетама

Нова анкета агенције Расмусен показала је да Бајден и даље има већу подршку бирача, али да се та разлика смањила. Раније је тај однос био 48 посто подршке анкетираних бирача за демократу Џоа Бајдена у односу на 42 одсто за Трампа, да би сада то било 48 одсто прма 45 процената.
Коментаришући тај податак, Смајловћева каже да је Расмусен агенција која је традиционално нешто наклоњенија републиканцима и да се Трамп код њих боље котира него код других, али и напомиње да је та анкета рађена пре доношења најновијег пакета мера подршке угроженим грађанима.
Смањење разлике амерички аналитичари повезују са чињеницом да је Трамп поново почео да се појављује на дневним конференцијама за штампу везаним за Ковид, али и зато што има новог шефа кампање који га је наговорио да промени став према епидемији која тренутно највише нарушава његов рејтинг.

© Flickr / m01229Због тога што су медији страховито ненаклоњени Трампу људи не воле да се у анкетама изјашњавају као његови гласачи. Анкетама не би требало поклањати превише пажње, поготово што су пре четири године прогнозирали пораз Трампа.
Трамп извукао из рукава четири адута у завршници кључне политичке битке - Sputnik Србија
Због тога што су медији страховито ненаклоњени Трампу људи не воле да се у анкетама изјашњавају као његови гласачи. Анкетама не би требало поклањати превише пажње, поготово што су пре четири године прогнозирали пораз Трампа.

Смајловићева ипак подсећа да су пре четири године све анкете говориле да ће Трамп да изгуби, па им можда не би требало поклањати превише пажње.

„У анкетама људи кажу и да мисле да много њихових комшија и познаника тајно намерава да гласа за Трампа, иако то неће јавно да кажу. Рачуна се да постоји проценат грађана који због тога што су медији страховито ненаклоњени Трампу не воле да се у анкетама изјашњавају као његови гласачи“. 

Људи се, каже она, не усуђују да кажу оно што мисле, јер је страховит притисак да се изјашњавате на начин који је сада једино допуштен, а то је да будете присталица врло офанзивне политике антирасизма.
А када се успостави једна таква политичка линија, као некада код нас она партијска линија од које се не сме ни најмање одмицати, онда скачу на свакога ко још није научио тај нови језик једноумља и то ствара осећај застрашивања јавности, закључује Смајловић.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала