Октај је за лист „Хабертурк“ изјавио да Макрона не треба узимати за озбиљно.
„Макрон је размажено дете региона. Постоје и одрасла деца која покушавају да се покажу. Макрон је један од њих. Турска је озбиљна, зрела и разумна земља од акције у међународним односима, која неће реаговати на такво понашање. Не намеравамо да дефинишемо нашу спољну политику обазирући се на Макрона“.
Са друге стране, Мевлут Чавушоглу је критиковао и поступке Француске.
„То је заправо одраз француске политике дестабилизације у овом региону. Француска увек те територије доживљава као платформу за конкуренцију. Ми размишљамо другачије. Нека сви помогну на неки начин, а ми ћемо такође помоћи. Макронов долазак (у Либан) и његова реторика представљају одраз колонијалне прошлости Француске“, истакао је Чавушоглу.
Председник Француске Емануел Макрон посетио је Бејрут неколико дана након експлозије и тада обећао да ће организовати конференцију за прикупљање финансијских средстава, прехрамбених производа, лекова и других потрепштина за настрадале у експлозији.
Током своје посете Либану Макрон је дао контроверзне изјаве о напорима Турске да помогне разореном Бејруту. Макрон је рекао да, уколилко Француска не буде играла своју улогу „силе која верује у мултилатерализам и верује у интересе либанског народа, онда би могле да се умешају друге силе, било да је то Иран, Саудијска Арабија или Турска“.
Француска, која је некада била значајан играч на Блиском истоку и Северној Африци, постепено је изгубила свој утицај када су њене бивше колоније прогласиле независност. Насупрот томе, Турска расте као битан играч у региону.
Француски председник је током посете разореном Бејруту тешио узнемирену гомилу народа, обећао да ће обновити град и изјавио да је експлозија пробила срце Француске.
„Француска никада неће напустити Либан“, изјавио је тада француски председник.
Разорна експлозија догодила се у Бејруту 4. августа у близини поморске луке недалеко од базе либанске морнарице. Погинуло је 158 људи, а шест хиљада је повређено. Ударни талас уништио је и оштетио на десетине кућа, аутомобила, а у многим четвртима града разбијена су прозорска стакла.
Према подацима локалних власти, узрок експлозије је детонација 2.750 тона амонијум нитрата (шалитре) која је била ускладиштена у луци након што је заплењена 2014. године.