У вечерњим сатима демонстранти су почели да се окупљају у Минску, Бресту, Витепску, Гродну и другим градовима.
Међутим, полиција је одмах реаговала: почела је да испаљује сузавце и светлеће гранате. У неком тренутку у Минску и Бресту су били употребљени и гумени меци. Свуда је био приметан велики број специјалних полицијских возила.
Новинари нису могли да одреде колико се народа вечерас окупило на трговима белоруских градова, али је, очигледно, био значајан број. На пример, у Бресту су јављали да их је било више хиљада. Чак је МУП морао да пошаље појачање да их разбије.
Policija rasteruje okupljene demonstrante u Minsku#Minsk #Belarus #policija
— Sputnik Србијa (@rs_sputnik) August 10, 2020
👇👇👇 pic.twitter.com/OUNFMFMVmK
Број повређених није саопштен, али је био активан велики број возила хитне помоћи. Међутим, вечерас се десио и први смртни случај на протестима - непознатом мушкарцу је експлодирао експлозив у рукама док је покушао да га баци на полицију.
И новинари, уместо да буду иза објектива, сами су постали вести дана. Данас су пуштена на слободу три раније ухапшена новинара, док три и даље чаме у притвору. О фоторепортеру агенције "Русија севодња", чији је Спутњик део, нема ни трага ни гласа већ више од пола дана. Руска агенција је предала руској амбасади у Минску податке о Иљи Питаљеву, несталом фоторепортеру. Претпоставља се да би могао бити и он приведен.
Hapšenja u Minsku#Belarus #Minsk
— Sputnik Србијa (@rs_sputnik) August 10, 2020
👇👇👇 pic.twitter.com/XAum9DU9Yo
Полиција је разбила вечерашње протесте. Саопштила је да контролише ситуацију и да има довољно средстава да обезбеди ред и мир у земљи.
Главна опозиционарка Светлана Тихановска оградила се од протеста, али је одбила да призна изборе на којима је победу однео актуелни председник Александар Лукашенко.