„Вакцина је направљена за око пет месеци“, рекао је он.
Гинцбург је истакао да је планирано да се производња вакцине против короне од пет милиона доза месечно постигне у децембру-јануару.
„Достићи ће планирани капацитет у децембру-јануару. Производиће се отрилике пет милиона вакцина месечно, током године цела земља ће бити обезбеђена вакцином против короне“, рекао је он новинарима током брифинга.
Он је истакао да је „сада бесмислено говорити о цени“, да би тиме само иритирали конкуренте или оне који то могу професионално да процене. Према мишљењу експерта Дениса Логунова, приближна цена сличних лекова у иностранству је од пет до 30 долара.
Истраживање утицаја вакцине на децу почеће за неколико месеци
Директор Центра је такође саопштио да ће истраживање утицаја руске вакцине против ковида 19 на децу почети најраније за три до пет месеци.
„Отприлике за три до пет месеци, тај протокол истраживања, у потпуности одрађен (не искључујем могућност да ће обухватати неколико фаза) - биће поднет на потенцијално одобрење одговарајућем здравственом одељењу Министарства здравља. Тек након тога могуће је започети истраживање ове конкретне вакцине, а не нове вакцине, навероватније различитих доза у дечјој популацији наше земље“, рекао је он.
Гинцбург је истакао да, у складу са руским законодавством, истраживања о утицају лекова на децу могуће је започети тек након што се у потпуности заврше истраживања на одраслима. Додао је да се тренутно припрема пакет докумената – протокола проучавања утицаја вакцине на децу.
Како је рекао, претпоставља се да ће се истраживање спроводити у неколико фаза, за неколико старосних група са следећим редоследом: од 18 до 14-12 година, затим од 12 и мање.
Неће бити посебне дечје вакцине против короне, могућа разлика у дозирању
Директор „Гамалеја“ је нагласио да ће вакцина против ковида 19 бити иста и за децу и за одрасле, али да је могућа разлика у дозирању.
„Вакцина за децу ће, наравно, бити иста, али дозирање, а друга је ствар режим увођења, он захтева много додатног рада. Тај додатни рад у потпуности је регулисан руским законодавством, чија је суштина да се истраживање нових лекова може започети на деци млађој од 18 година тек након потпуног завршетка истраживања тих препарата на одраслима“, рекао је Гинцбург.
Подсетимо, Министарство здравља Русије регистровало је у уторак прву на свету вакцину за превенцију нове коронавирусне инфекције ковид 19, коју је развио Научни институт „Гамалеја“ заједно са руским Фондом за директне инвестиције.
Вакцина је названа „Спутник V“. Министар здравља Русије Михаил Мурашко саопштио је да ће се вакцина производити на два места – у центру „Гамалеја“ и у компанији „Бинофарм“. Председник Русије Владимир Путин истакао је да је вакцина прошла све неопходне тестове и да формира стабилан имунитет.
Прочитајте још: