Ово је саопштила истраживачка организација "38 Север" која надзире Северну Кореју.
Аналитичари организације истичу да сателитски снимци из периода између 6. и 11. августа показују колико су расхладни системи нуклеарног реактора у истраживачком центру "Јонгбјон" неотпорни на лоше временске услове.
Корејско полуострво захватио је један од најдужих кишних периода у новијој историји, а поплаве и клизишта узроковали су штету и смртне случајеве у Северној и Јужној Кореји.
Постројење "Јонгбјон" налази се на обали реке Курјонг, око 100 километара северно од Пјонгјанга. У том постројењу су нуклеарни реактори, постројење за прераду горива и обогаћивање уранијума.
У извештају групације истиче се да све указује на то да реактор снаге 5 МW за који се верује да производи обогаћени уранијум не ради већ одређено време, те да није у функцији ни "експериментални реактор за лаку воду" и да ће због поплаве највероватније бити угашен.
"Штета на пумпама и испумпавању унутар складишта представља највећу претњу по реакторе. Уколико реактори раде, ако не могу да се охладе, онда морају да буду угашени", наводи се у извештају.
Севернокорејски медији нису помињали штету на постројењу, али су током седмице објавили да су лидери посетили угрожена подручја.
Јужнокорејско Министарство одбране одбило је да коментарише извештај америчке истраживачке организације, али је навело да увек прати догађаје везане за севернокорејски нуклеарни и ракетни програм, те да одржава блиску сарадњу са америчком администрацијом, преносе медији.