У последња 24 сата тестирано је 6.819 особа.
Број досад преминулих од последица вируса корона повећан је на 665.
Укупан број тестираних особа у нашој земљи је 789.480, од тога су регистрована 29.233. Тренутно је у болницама 2.128 пацијената. Проценат смртности је 2,27 одсто.
„Тренутна епидемиолошка ситуација у Србији може се означити као несигурна“, рекао је епидемиолог др Бранислав Тиодоровић.
На крајњем југу у делу општине Бујановац и Прешево код популације албанске мањине имамо благи раст који се може претворити у већи пораст оболелих, јер се лече у приватним клиникама. Здравствени систем користе када су искључиво тешки случајеви и зато је већа смртност код тих пацијената, рекао је Тиодоровић.
Пи-Си-Ар и путовања у региону
О Пи-Си-Ар тесту каже да су се држали прописаних критеријума и објаснио је да постоје три зоне, где је најкритичнија црвена.
„У црвеној зони, за нас битна, на пример за Бугарску тражимо тест, затим Румунија која има највећи број позитивних, Северну Македонију“, нагласио је Тиодоровић.
За БиХ, КиМ, посебан је интерес, где је наших људи много, али ћемо у наредним данима доносити одлуке о увођењу мера.
„За наше држављане који се враћају из таквих земаља не уводимо никакве мере, рачунамо на самосвест, да ће на време чувати здравље себе и својих породица и да се на време јаве лекару“, рекао је епидемиолог.
О одласку у Црну Гори и БиХ, те враћању у Србију покрајински секретар Зоран Гојковић каже:
„Сведоци сте да се с обзиром на повећан број оболелих у региону, посебно оних који су туристичке дестинације, руководимо се тим где иду наши грађани, они се сад враћају одатле. Из тих појединих земаља бележимо један број оболелих.“
Деца морају да крену у школу
Веома је битно да деца иду школу због њиховог развоја, истакао је Тиодоровић. Улога у образовном и васпитном процесу је незаменљива.
„Да ли је довољно да само родитељ дете погледа? Наравно да није“, рекао је он, напоменувши да ће на пример у вртићима да их погледа и медицинска сестра, а да ће у школама и наставници да буду укључени у праћење ризика.
Не можемо забранити младима да се друже и иду у бање, систем је пренапрегнут
„Не можемо младим људима да се увече друже, морамо само да створимо услове да поштују мере. Као што не можемо забранити људима да буду у нашим дивним бањама. Сви су изморени овим дугим епидемијским процесом. С друге стране, здравствени систем је пренапрегнут“, казао је Тиодоровић.
Он је додао да ће се у наредном периоду „разговарати са посленицима у култури и уметности“.
„Ја сам рекао зашто да не култура и уметност, али да организатор обезбеди поштовање мера. Тиме ћемо подићи морал људи“, додао је он.
Прочитајте и:
Србија добро „изгурала“ корона кризу
Бил Гејтс о вакцинама, теоријама завере и о томе колико је опасан вирус корона
Како ради прва руска вакцина против вируса корона? /инфографика/