Они су најавили израду прелиминарне студије изводљивости, која би те резултате требало и да потврди.
Истовремено, и канадска геолошка компанија "Тедијан" саопштила је да је постигла договор о куповину српске геолошке фирме ЕФПП, која поседује истражна права на локалитетима Кизевак и Саставци, у околини Рашке.
Ова фирма, која трага за лежиштима метала у Србији, Бугарској и на Космету, саопштила је да је постигла договор о куповини српске геолошке фирме ЕФПП, која поседује истражна права на локалитетима Кизевак и Саставци, у околини Рашке, где су се некада налазили рудници сребра и цинка - сазнају "Новости".
Што се тиче Пројекта "Тламино", како је установљено, садржај злата на том месту, у просеку, износи око три грама по тони. Примера ради, лежишта са грамом злата по тони, ако је прате одговарајуће количине руде, сматрају се профитабилним.
Компаније из Уједињеног Краљевства, руководиће израдом и прелиминарне студије изводљивости, али и додатних металуршких студија, будући да постоје озбиљне назнаке да се на том месту крију далеко веће количине тог племенитог метала.
Иначе, "Медголд" је у истраживању рудног богатства под називом Пројекат "Тламино", пронашао и слој руде од 40 метара, који садржи 8,32 грама злата по тони и готово невероватна 193 грама по тони сребра.
Ова канадска фирма, иначе, има споразум о заједничком улагању с компанијом из своје земље "Фортуна силвер", у чијем се поседу налазе рудник злата и сребра "Сан Хозе" у Мексику и перуанско лежиште сребра "Каилома".
"Медголд" је, према споразуму са канадским "Фортуна силвером", који у Аргентини развија и пројекат отварања рудника злата "Линдеро", обавезан да у даља истраживања ове области инвестира осам милиона долара.
Према том споразуму, "Фортуна" би, у замену за финансирање геолошких истраживања на југу Србије, могла да стекне 70 одсто власништва у Пројекту "Тламино".
Прочитајте још: