Против резолуције у Савету безбедности гласали су Русија и Кина, док је 11 земаља било уздржано.
„Савет безбедности задужен за одржавање међународног мира и безбедности није успео да испуни основни циљ своје мисије. Одбацио је разумну резолуцију о продужењу тринаестогодишњег ембарга на оружје Ирану“, рекао је он
Помпео је оценио да су тиме УН утрле пут, како тврди, водећем светском државном спонзору тероризма да купује и продаје оружје без посебних ограничења, први пут након више од једне деценије, наводи се у саопштењу Стејт департмента.
Додаје се да је Савет безбедности одбацио директне апеле на продужење ембарга Ирану на увоз оружја који су стизали из бројних земаља на Блиском истоку, угрожених, како тврди Помпео, иранским насиљем.
Арапске државе и Израел снажно подржавају продужење ембарга, а према речима државног секретара САД, они знају да ће Иран проширити још већи хаос и разарање ако ембарго истекне, али Савет безбедности је одлучио да их игнорише.
„САД никада неће напустити своје пријатеље у региону који су од Савета безбедности очекивали више. Наставићемо да радимо на томе да теократски терористички режим нема слободу да купује и продаје оружје које угрожава срце Европе, Блиског истока и шире“, каже се у саопштењу.
Иран – САД у изолацији
Стални представник Ирана при УН Маџид Тахт Раванчи изјавио је да су резултати гласања у Савету безбедности показали да се САД налазе у изолацији у овом међународном телу.
Он је такође оценио да је ово био још један у низу покушаја САД да продуже незаконите санкционе мере Ирану, што је међународна заједница одбила да учини.
„Резултати гласања показују потпуну изолацију Америке у Савету безбедности. Ово је уједно и порука – нема места једностраним мерама“, додао је он.
Русија – гласали смо против јер не подржавамо та ограничења
Стални представник Русије при УН Василиј Небензја изјавио је да је његова земља гласала против ове резолуције јер се систематски залаже против покушаја да се овакве забране наметну Техерану.
Оценио је да процедура било какве испоруке оружја Ирану, у складу са резолуцијом СБ УН 2231, није била ни на који начин повезана са правом те земље на развој цивилног нуклеарног програма.
Небензја је подсетио на недавни предлог руског председника Владимира Путина да се што пре одржи онлајн састанак лидера држава сталних чланица СБ УН како би се одредили кораци са циљем избегавања било каквих конфронтација.
„Позивамо наше партнере да пажљиво размотре овај предлог, у противном можемо бити сведоци наставка ескалације тензија што може да резултира конфликтом. То морамо да избегнемо“, закључио је Небензја.
Прочитајте још: