За конструисање беспилотне летелице „Охотник“ (Ловац) задужена је компанија „Сухој“, а свој први лет дрон је извео у августу прошле године. Према писању руских медија, може носити 6.000 килограма бомби, а може да пређе скоро 5.000 километара. Поред авио-бомби и ракета класе ваздух-земља, беспилотна летелица може бити опремљена и ракетама класе ваздух-ваздух као и извиђачком опремом, подсећа аутор чланка.
Према речима Јурија Слусарева, шефа Уједињене корпорације за производњу авиона, „Охотник“ има невиђене могућности када је реч о домету и разноврсности наоружања. Његов облик такође доприноси да буде једва приметан.
Упркос томе што су раније започеле рад на сличној летелици, САД ипак на крају могу заостати за Русијом, пише „Форбс“. Док ће „Охотник“ бити једва приметна и добро наоружана ударна беспилотна летелица, спремна да ступи у борбу са системима заштите још пре појаве летелица са пилотима у зони дејстава, за сад није јасно да ли ће дрон „Стингреј“ који развијају САД моћи да учествује у офанзивним операцијама.
Док Војне ваздухопловне снаге САД радије делују опрезно и спроводе дугорочна испитивања значајно мањег борбеног дрона Екс кју-28 „Валкери“ који може да носи терет од 450 килограма, Русија ће до тад већ испоручити војсци „Охотника“, истиче аутор чланка.
„Важно је нагласити да је актуелна верзија 'Охотика' – пробна, док ће се коначна верзија разликовати од ове која се тренутно тестира. Основне карактеристике летелице ће бити, вероватно, ревидиране пре него што произвођач добије коначну верзију“, каже Семјуел Бендет, стручњак за руске беспилотне летелице.
Аутор чланка истиче да би након елиминације неких грешака Русија могла добити беспилотну летелицу пре него што супарници заврше програм тестирања својих дронова.